Adalet Bölümü Mezunları Kadro İstiyor

100 binden çok mezunu olmasına rağmen mezun sayısının yüzde 1'i kadar alım ayrılan hak kısmı kadroları için mezunlar tertip etme istiyor.

Adalet Bölümü Mezunları Kadro İstiyor

100 binden çok mezunu olmasına rağmen mezun sayısının yüzde 1'i kadar alım ayrılan hak kısmı kadroları için mezunlar tertip etme istiyor.

05 Mayıs 2015 Salı 17:07
Adalet Bölümü Mezunları Kadro İstiyor
100.000'i aşkın mezunu olan bu bölümün atanmasında, 2012-2014 yılları içinde merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir.
 
Bu kadrolar yalnız Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle müşterek seçenek edilebilen kadrolardır.
 
Adalet kısmı mezunları şekilde biz 2014/2 Kasım atamasında verilen 19 kadro ile ne yazık ki mağdur edildik 100.000'i aşkın mezuna 19 kadro hak mi?  Bu vaziyete bakarak size bölüm ve bölümün başarısı ile ilgili bilgi vereceğiz. 
 
1) 2014 KPSS Önlisans sınavında, imtihana giren 776.426 şahıs arasından
 
a) Derece şekilde Türkiye çapında ilk 2000 önlisans mezunu arasına 400'den çok Adalet Bölümü mezunu girmiştir.
 
b)Bu imtihanda 80 üstü puan alan önlisans adaylarının en az 3002 tanesi Adalet Bölümü mezunudur. Bu sayıyla 3003 Kodlu Adalet kısmı 1. sıradadır.
 
c)Bu sonuçlar öteki önlisans bölümleriyle kıyaslandığında, Adalet Bölümü öteki bölümlere açık ara fark atmıştır
 
d) 80 üstü puan alan 2. sıradaki bölüm 3249 Kodlu Bilgisayar ile alakalı bölüm mezunlarına 2012-2014 senesinde verilen kadro sayısı 2700 civarıdır. Bu da 2014-2016 yıllarında Adalet Bölümüne 750 kadro verilmesinin yetersiz bulunduğunu kesin biçimde göstermektedir.
 
2) Bilindiği suretiyle Devlet Kurumlarına yalnız Merkezi Atama ile alım yapılmamaktadır. Açıktan Atamalar da vardır. Bakanlıklar içinde en çok Açıktan Atama oluşturan bakanlık, bizimde adını taşıdığımız ADALET BAKANLIĞI'dır. ADALET BAKANLIĞI Açıktan Atama olarak;
 
1 Zabıt Katipliği (İcra Katipliği ve CTE Katipliği de bu alımlarla benzer özelliktedir)
 
2 İnfaz Koruma Memuru
 
3 Mübaşir
 
4 Şöför, tekniker
 
alımı yapmaktadır. Bu alımları yaparken adaylar Mülâkatlara doğal olarak tutulmaktadır. Mülakat yapılırken Başbakanlığın Ve Hakimler ve Savcılar Yasasının Mevzuatındaki hükümler uygulanmaktadır.
 
Size ekli dosyalarda yollayacağımız bu mevzuat ve kanunlarda, yapılan mülâkatlarda açıkça Adalet ve Adalet MYO mezunlarına öncelik hakkı tanınması kararı bulunmaktadır.  
 
ama size yollayacağımız öteki ekli dosyalarda, yapılan mülâkatlarda bu kararın uygulanmadığını ve  Adalet ve Adalet MYO mezunlarının nasıl elendiğini göreceksiniz.
 
3) Bu başarılarımıza ve aldığımız Hukuk Dili ve Resmi Yazışma, Memur Hukuku, İnfaz Hukuku, Kalem Mevzuatı, UYAP benzeri dersler içeren yasa ağırlıklı eğitime rağmen, sizden mağduriyetimizi ve sesimizi duyurmanız için istediğimiz şeyler şunlardır;
 
 a) Merkezi atamalarda, KPSS'de aşama yapmış bölüm şekilde en az 5000 kadro istiyoruz.
 
b) Adalet Bakanlığı'nın yapmış olduğu Açıktan Atamalardaki mülâkatlarda, yasa ve  mevzuatta geçen ve uygulanmayan maddelerin, lehimize şekilde uygulanmasını istiyoruz.
 
4) Yukarıdaki saydığımız vaziyete bakarak istediğimiz fazladan bir hak değil, uygulanmayan mevzuatlardaki hak mahrumiyetimizin giderilmesidir.
 
Ayrıca nasıl Sağlık Bakanlığı atamalarında nasıl Sağlık ile alakalı bölümlerden alım yapılıyorsa, Adalet Bakanlığı'nın atamalarında da Adalet Bölümlerinin seçenek edilme ve alınma vakiti çoktan gelmiştir Yüksekokul ve Aöf fakültesindeki saptanca artışları kafi mezun ve memur adayı sayısını sağlamıştır.
 
Kaynak/Sgkrehberi

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.