Adalet Bakanlığı Atamalarında Adalet Bölümüne Öncelik İsteniyor

100 bini aşkın mezunu olan Adalet bölümüne, 2012-2014 yılları içinde merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir Bu kadrolar yalnız Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle müşterek seçenek edilebilen kadrolardır

Adalet Bakanlığı Atamalarında Adalet Bölümüne Öncelik İsteniyor

100 bini aşkın mezunu olan Adalet bölümüne, 2012-2014 yılları içinde merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir Bu kadrolar yalnız Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle müşterek seçenek edilebilen kadrolardır

11 Mayıs 2015 Pazartesi 11:16
Adalet Bakanlığı Atamalarında Adalet Bölümüne Öncelik İsteniyor
100 bini aşkın mezunu olan Adalet bölümüne, 2012-2014 yılları arasında merkezi alımlarda toplam 750 kadro verilmiştir.
 
Bu kadrolar sadece Adalet Bölümünün 3003 koduna ait değildir, başka bölümlerle ortak tercih edilebilen kadrolardır.
 
Adalet bölümü mezunları 2014/2 Kasım atamasında verilen 19 kadro ile mağdur edildiklerini belirterek 100 bini aşkın mezuna 19 kadro adalet mi? diye yetkililere sormaktadır. 
 
En Fazla Yığılma Adalet Bölümünde
 
2014 KPSS Önlisans sınavında, sınava giren 776.426 kişi arasından
 
a) Derece olarak Türkiye çapında ilk 2000 önlisans mezunu arasına 400'den fazla Adalet Bölümü mezunu girmiştir.
 
b)Bu sınavda 80 üzeri puan alan önlisans adaylarının en az 3002 tanesi Adalet Bölümü mezunudur Bu sayıyla 3003 Kodlu Adalet bölümü 1 sıradadır.
 
c)Bu sonuçlar diğer önlisans bölümleriyle kıyaslandığında, Adalet Bölümü diğer bölümlere açık ara fark atmıştır.
 
d) 80 üzeri puan alan 2 sıradaki bölüm 3249 Kodlu Bilgisayar ile ilgili bölüm mezunlarına 2012-2014 yılında verilen kadro sayısı 2700 civarıdır.
 
Bu da 2014-2016 yıllarında Adalet Bölümüne 750 kadro verilmesinin yetersiz olduğunu kesin şekilde göstermektedir.
 
Adalet Bakanlığı Adalet Bölümüne Öncelik Vermelidir
 
Bakanlık personel alımlarını merkezi atama dışında kurumsal olarak ve mülakatla yapmaktadır Zabıt Katipliği , İnfaz Koruma Memurluğu, Mübaşir, Şoför, Tekniker gibi unvanlarda belirli aralıklarda alımlar yapılmaktadır.
 
Kanun ve yönetmeliklere göre Adalet bölümüne ve bazı bölümlere alımlarda öncelik tanınmalıdır Adalet bölümü mezunları, Merkezi atamalarda en az 5 bin kadro istemektedirler.
 
Ayrıca Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıktan atamalardaki mülâkatlarda, kanun ve yönetmeliklerde geçen ve uygulanmayan maddelerin, Adalet bölümü lehine uygulanmasını talep ediyorlar.
 
Sağlık Bakanlığı’nın sağlık ile ilgili bölümlerden alım yapmasını hatırlatarak Adalet Bakanlığı'nın alımlarında da Adalet bölümlerinin tercih edilmesi şart olduğunu ifade ediyorlar.
 
Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama Ve Nakil Yönetmeliği
 
Madde 9 — Adalet komisyonlarının teklifi üzerine atama yapılacak kadroların yeri, sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı Bakanlıkça belirlenir.
 
(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724) Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler.
 
Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.
 
Hâkimler VeSavcılar Kanunu
 
Madde 114 - (Değişik madde: 22/12/2005-5435 S.K./36.mad)
 
Adalet komisyonlarınıngörevleri şunlardır
 
a) Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki adlî ve idarî yargı ile ceza infaz kurumları ve tutukevleri personelinin;
 
1) İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklardan merkezî sınavda başarılı olanların ilgili yönetmelik hükümlerine göre düzenlenecek sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınavlarını yapmak, hukuk fakültesi ve adalet meslekyüksek okulu mezunlarına öncelik tanımak kaydıyla başarılı olanların atanmalarını teklif etmek.
 
KAYNAK/GAZETE KAMU
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.