2017 KPSS Lisans Sınav Soruları ve Cevapları ÖSYM Tarafından Açıklanacak

ÖSYM tarafından 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen KPSS Soruları ve Cevaplarının gün içinde yayınlanması bekleniyor. İşte detaylar...

2017 KPSS Lisans Sınav Soruları ve Cevapları ÖSYM Tarafından Açıklanacak

ÖSYM tarafından 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen KPSS Soruları ve Cevaplarının gün içinde yayınlanması bekleniyor. İşte detaylar...

23 Mayıs 2017 Salı 09:54
2017 KPSS Lisans Sınav Soruları ve Cevapları ÖSYM Tarafından Açıklanacak

KPSS genel kültür-genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavları, 21 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. KPSS Genel Kültür Genel Yetenek için Saat 10.00'da başlayan sınav için adaylar 09.45'ten sonra sınav binalarına alınmadı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) 2017 KPSS Lisans Kılavuzu'na göre, 81 il merkezinde ve Lefkoşa'da pazar sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturumda yapıldı. Sınavın sabah oturumu saat 10.00'da, öğleden sonraki oturumu ise saat 14.30'da başladı.

Sabah yapılan genel kültür-genel yetenek oturumunda adaylar, genel kültür testinden 60, genel yetenek testinden 60 olmak üzere toplam 120 soruyu cevaplandırdı.Öğleden sonraki eğitim bilimleri oturumuna katılacak adaylar ise 80 soruyu doğru yanıtlamak için ter döktü. Genel kültür-genel yetenek oturumunun süresi 130, eğitim bilimleri oturumunun süresi ise 100 dakika oldu.

ÖSYM tarafından 2017 KPSS Soruları ve Cevapları nın gün içinde yayınlanması bekleniyor. Sorular ve cevapları açıklandığında eşzamanlı olarak siteniz kpss.web.tr de yayınlanacaktır.

KPSS alan sınavları ise 27-28 Mayıs'ta 3 oturumda gerçekleştirilecek.

2017 KPSS Puan Hesaplama! ÖSYM KPSS Kaç Nete Kaç Puan Gelir

21 Mayıs 2017 Pazar günü 2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavları yapılacak. Sınavdan çıkan adaylar KPSS puan hesaplama robotu araştırıyor.

Saat 10.00'da başlayan ve 130 dakika süren KPSS'ye giren adaylar, sınavdan kaç puan alacaklarının hesabını yapıyorlar. Peki KPSS 2017 puan hesaplama nasıl yapılır? 2017 KPSS Puanı nasıl hesaplanır?  

120 sorunun sorulduğu KPSS sınavında adayların puanlarını yaptıkları netler ve standart sapmalar belirliyor. Sadece yapılan net sayısının önemli olamadığı puan hesaplamasında, standart sapmanın önemi göze çarpıyor. Mesela 2015 yılında 50 net yapan biri ile 2016 yılında 50 net yapan kişinin puanları karşılaştırıldığında aynı olmadığı +5 veya -5 farkettiğini görebiliyoruz.  Mesela 2015 KPSS Genel yetenek testіnde 40 doğru 10 yanlış Genel kültür testinde 35 doğru 15 yanlış yapmış olsun. Bu adayın 2016 yılı KPSS puanı 79,220, 2014 puanı ise 78 oluyor.  

Peki  KPSS puanınızı nasıl hesaplanabilir? KPSS Puan hesaplama mantık olarak çok basit. Genel basіt bir kpss hesaplama şu şekilde; 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan ekleyerek kabaca hesaplanıyor. Elbette standart sapmayıda göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kabaca yapılan hesap ile ÖSYM'nin açıkladığı KPSS puanı arasında +-5 puan oynayabilir. 

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.


KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında , adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi sınavı s onu cu ku llanılacaktır. KPSS P120 puanının hesaplanmasını isteyen adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri , her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, en az bir ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS'de en az bir ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Tablo - 1’deki testlerden elde edilen standart puanl ar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo - 2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seç ecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Tablo - 2’de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden ve YDS p uanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir.

Adayları n ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacak tır. Kamu kurum ve kuruluşları , adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan K PSS puanlarını kullanacaklardır.

KPSS : Kamu Personel Seçme Sınavı

ASP : Ağırlıklı standart puan

X : ASP dağılımının ortalaması

S : ASP dağılımının standart sapması

B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

KPSS SAAT KAÇTA BİTECEK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanan KPSS bugün gerçekleştirilecek. Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu saat 10:00’da başlayacak olup sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak. Saat 09:45’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklar.

Eğitim Bilimleri Oturumu saat 14:30’da başlayacak olup sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak. Saat 14:15’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklar.

SINAVIN GEÇERLİ SAYILMASI NELERE BAĞLIDIR?

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın;

* sınava, atandığı salonda girmesi,

* sınav ın cevaplama süresi başlamadan önce sınava giri ş belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

* kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

* cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdına /sınav kitapçığının ilgili alanına işaretlemiş olması,


* cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,

* soru kitapçığı ile cevap kâğıdına /sınav kitapçığına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

* sınav sonunda soru /sınav kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,

* salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

ÖSYM uyarmıştı : 15 dakika kuralı KPSS adaylarını da vurdu

Kamudaki A grubu ile öğretmenlik kadroları için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) dün gerçekleştirildi. Sabah oturumu saat 10'da, öğle oturumu saat 14.30'da başladı. Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü sınava yine bu yıl ilk kez uygulanan 15 dakika kuralı damga vurdu. Başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemi tamamlandı. 09.45 ve 14.15'ten sonra gidenler sınava alınmadı. Birkaç dakika ile sınava geç kalanlar duruma isyan ederken, bazı öğrenciler kapatılan kapıların önünde yığılıp uzun süre gözyaşı döktü. Tüm uyarılara rağmen ÖSYM'nin 'sınavın başlama saatinden 15 dakika önce binalara alınma işlemleri tamamlanacak' kuralı, YGS ve ALES'te olduğu gibi KPSS adaylarını da mağdur etti. İşte Türkiye'nin dört bir yanından sınav manzaraları...

GEÇ KALDI, BELGESİNİ YIRTTI

Ankara'da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde sınava girecek adaylardan üçü, saat 09.45'ten sonra binaya gelmeleri nedeniyle sınava alınmadı. Geç kalan bir aday, sınava alınmamasına tepki göstererek giriş belgesini yırtıp fakülte binasından ayrıldı.

OKULLARDA 'KURAL' ANONSU

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi'nde sınava girecek adaylar, polis tarafından aranarak içeri alındı. Bu sırada güvenlik görevlileri, adaylara 'son birkaç dakika' diye uyarılarda bulundu. Tüm ikazlara rağmen burada da bazı öğrenciler geç kaldı. Velilerden Osman Ersoy, sınava vaktinde geldiklerini fakat yerleşke içinde fakülte aradıkları için zaman kaybettiklerini söyledi.

'2 DAKİKADAN BİR ŞEY OLMAZ'

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde sınava girmek için giden adaylar, polis kontrolünden geçerek salonlara giriş yaptı. Kapılar kapandıktan sonra fakülteye giden bir kadın aday içeri alınmadı. Polis memuruna kendisini içeri alması için ricada bulunan aday '2 dakikalığına bir şey olmaz, yazık. Neyse sizin de yapabileceğiniz bir şey yok" diyerek gitti.

'BİR SENELİK EMEĞİM LÜTFEN'

Adana'da sınava 09.45'ten sonra giden adaylardan Kubilay Akyol, geç kalmasının kendi hatası olduğunu söyledi. Trafik yüzünden yolda kaldığını belirten Akyol görevlilerden ricada bulundu: "Bir senelik emeğim, lütfen. Şimdi 15 dakika içeride ne yapacaklar. Ama hata benim hatam."

SINAV YOLUNDA ZİNCİRLEME KAZA

Yozgat'ta KPSS'ye girecek adayların da aralarında bulunduğu 4 otomobil birbirine girdi, zincirleme kazada bir kişi yaralandı. Olayın ardından sınava girecek adaylar polis aracıyla sınav merkezlerine götürüldü.

EN ÇOK MATEMATİK VE TARİH ZORLADI

KPSS ilk gün oturumları dün yapılan sınavlarla tamamlandı. KPSS, 27 Mayıs Cumartesi ve 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek alan sınavlarıyla devam edecek. Sabah oturumda adaylara genel yetenek ve genel kültür testlerinden 120 soru, öğle oturumdaki eğitim bilimleri testinden ise 80 soru soruldu. İzmir'de sınavdan çıkan adaylar genellikle matematik ve tarih testlerinde zorlandıklarını söyledi. Adaylardan Caner Kılıç "Tarih ve Türkçe bölümlerinde zorlandım. Ama genelde iyi geçti" derken İbrahim Demirci "Ben çalışmadım, kendimi denemek için girdim. Matematik ve tarih bölümü zordu" ifadelerini kullandı. Bazı adayları ise özellikle coğrafya ve vatandaşlık testindeki soruların zorluğundan yakındı.

Kayseri'de sınava geç kalan Esra Ertük, salona alınmayınca uzun süre kapı önünde gözyaşı döktü. Ertürk'ü teskin etmeye çalışan çevredekiler, görevlilere genç kızın sınava alınması için ricada bulundu ancak sonuç değişmedi. Adana'da da Kadir-Fatma Göral çifti,15 aylık bebekleri Ömer Tekin'i ile birlikte sınava gitti. Anne Göral, çocuğunu uyuttuktan sonra KPSS'ye girerken baba Göral bahçede oğlunun başında bekledi.

Kaynak: Melek Gedik/ Karar Gazetesi

Son Güncelleme: 23.05.2017 11:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.