Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Grafiker Alımı - KPSS 2015/1

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı KPSS 2015/1 sonuçlarına göre grafiker alımı yapacaktır. KPSS 2015/1 tercihleri 22 Haziran - 01 Temmuz arası alınacak.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Grafiker Alımı - KPSS 2015/1

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı KPSS 2015/1 sonuçlarına göre grafiker alımı yapacaktır. KPSS 2015/1 tercihleri 22 Haziran - 01 Temmuz arası alınacak.

17 Haziran 2015 Çarşamba 21:59
Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Grafiker Alımı - KPSS 2015/1

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı KPSS 2015/1 sonuçlarına göre grafiker alımı yapacaktır. KPSS 2015/1 tercihleri 22 Haziran - 01 Temmuz arası alınacak.
 
27490

Kodu :4237

Grafik, Grafik Sanatlar, Fotograf ve Grafik Sanatlar(Grafik), Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım lisans programlarının birinden mezun olmak.

Alımı yapılacak il: Ankara

Grafik Tasarımcı, Grafik Teknikeri, Grafik Teknisyeni, Grafiker (Alaylı) Tek Başlık
Yetersiz bilgiden kaynaklı kargaşa içerisinde kimin ne iş yaptığı ve ünvanının ne olduğunu bilemeyen arkadaşlar için Grafiker diye bilinen meslekte ne okuyan ne olur, ne iş yapar, istihdamı nasıl olur vs. aklında birçok soru olanlar için,kısaca özetle;

Soru : Grakiker, Grafik tasarımcı, teknisyen, alaylı ,gsfli, kursiyer nedir? Atamaları maaşı nasıl olur???

Cevap : Grafiker : Genel bir tabir olmakla beraber, toplumca yetersiz bilgiden kaynaklanan, grafikle ve reklamla uğraşan herkese yakıştırılan unvandır. Çekirdekten yetişen, Alaylı, Kurs, Ders ve Sertifika alan Okul bitiren (Farklı branşta benzeri dersleri alan reklamcılık,tanıtım, iletişim vs.) ve reklam sektöründe çalışan ara elemanlara GRAFİKER denmektedir.Kendisini yetiştiren herkes Grafiker olabilir, grafikerlik yapabilir. Unutulmamalı ki sadece ''ÖZEL SEKTÖRDE''. İş bulabilirler ve toplumumuzda bu şekilde çalışan çok başarılı grafikerlerimiz mevcuttur.

2)Grafik Teknisyeni : Meslek liselerinin Grafik bölümünde 4 yıl eğitimini tamamlamakla edinilen ünvandır.KPSS(Orta Öğretim ve Ön lisans) ile Devletin çeşitli kurmlarına Grafiker(orta öğretim)olarak atanabilirler ve özel sektörde Grafiker(aslında Grafik Teknisyeni'dir doğru tabir) olarak iş bulurlar.

3)Grafik Teknikeri: İki yıllık meslek yüksek okulllarının Grafik Proğramını bitirmek suretiyle edinilen unvandır.KPSS (Orta Öğretim ve Ön Lisans) ile Devlet dairelerine Grafiker(Önlisans) olarak atanırlar (doğru söylem Grafik Teknikeri olmalıdır) yada özel sektör ve Freelance iş yapabilirler.

4) Grafik Tasarımcı : Dört yıl eğitim veren Fakültelerin (Güzelsanatlar,tasarım,Mimarlık ve Tasarım vs Fakülteler) Grafik, Grafik Tasarım,Grafik Tasarımı, Grafik ve Fotoğraf vs.) Bölümlerini tamamlayan kişilere verilen unvandır. Devlet Dairelerine KPSS Lisans ile Grafiker unvanıyla atanırlar(Doğrusu Grafik Tasarımcı dır) yada özel sektörde çalışırlar.

5) Bu ünvanlar da nereden çıktı demeyin ben devlet dairesinde çalışan Grafikerim (Grafik tasarımcı).Grakiker denince Kimse bilmediği için devlet dairelerinde birsürü kavram kargaşası ortaya çıkıyor ve işler başa çıkılmaz hal alıyor mesala maaşı ne, ne iş yapar, nasıl atanır basamağı nedir,ek göstergeler nasıl olur vs denince çok farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. devlet içerisinde bu şekilde hiyerarşik bir yapı var, dolayısıyla her ünvanın ataması da, yaptığı iş de, aldığı ücre de değişiyor.

Kısa birkaç bilgi: Grafikerler kendi mezun olduğu bölüm atamasıyla yerleşirse TH (yani teknik hizmetler) Kadrolarında çalışırlar.

Eğitim fakültesi mezunları (görsel sanatlar resim/grafik bölümü)üzerine yüksek okumazsa Grafiker olarak atanamazlar.

Ünvan değişikliği sınavıyla Grafikerliğe geçilebilir( yukarda yazdığım hiyerarşinin dengine gelen ünvanda).

Atanılan kuruma göre Çalışma koşulları, maaşlar, döner sermaye, lojman,servis, yemek, vs değişmektedir.tercih yapılırken hangi bakanlık tercih edilecekse bakanlığın koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

Umarım Yardımcı olabilmişimdir, Grafikle uğraşanlar olarak aklınıza takılan herşeyi bir arada bu platformda paylaşa bilirsiniz
memurlar.net forum

Son Güncelleme: 17.06.2015 22:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.