Mevlid Kandili ne zaman başlayacak Rebiülevvel Ayı 12. günü hangi tarihe denk geliyor

2016 Mevlid Kandili ne zaman başlayacak diye merak edenler Rebiülevvel Ayı 12. günü hangi tarihe denk geliyor diye araştırmaya başladı. Peki, Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor.

Mevlid Kandili ne zaman başlayacak Rebiülevvel Ayı 12. günü hangi tarihe denk geliyor

2016 Mevlid Kandili ne zaman başlayacak diye merak edenler Rebiülevvel Ayı 12. günü hangi tarihe denk geliyor diye araştırmaya başladı. Peki, Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor.

28 Kasım 2016 Pazartesi 12:40
Mevlid Kandili ne zaman başlayacak Rebiülevvel Ayı 12. günü hangi tarihe denk geliyor

2016 Mevlid Kandili ne zaman başlayacak diye merak edenler Rebiülevvel Ayı 12. günü hangi tarihe denk geliyor diye araştırmaya başladı. Peki, Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor.

Mevlid Kandili, Hicri Rebiülevvel Ayı'nın 12.Gecesine denk geliyor. Diğer bir deyişle Velayed Kandili, Miladi Takvim'de her sene değişkenlik gösteriyor. Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in doğum gecesi olarak kabul ediliyor. Herkes 2016 Mevlid Kandili ne zaman diye merak ediyor.

Mevlid "Doğum Zamanı" demektir. Mevlid Kandili ise Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğum gecesi olan gündür. Hicri Takvim'de bu vakit Rebiülevvel Ayı'nın 12.Gecesi'ne denk gelmektedir. Fakat kullandığımız Miladi Takvim ile Hicri Takvim arasındaki gün farkı nedeniyle her sene bu vakit değişmektedir. İbadetlerin sıklaşacağı, Camilerin dolup taşacağı bu mübarek günü 2016 yılının son Dini Günü'dür. Bu mübarek gece'nin nurundan istifade etmek isteyen Müslüman toplumumuz; 2016 Mevlid Kandili ne zaman? 2016 Mevlid Kandili hangi gün? 2016 Mevlid Kandili'ne kaç gün kaldı? gibi soruları sıkça aramakta.

2016 MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?


2016 Yılının son Kandil'i olma özelliği taşıyan ve Peygamber Efendimiz'in (asm) doğum gecesi olan Mevlid Kandili 2016 yılı içinde 11 Aralık 2016 tarihine denk geliyor. 11 Aralık 2016 ise Pazar Günü olacak. Mevlid Kandili'ne bugünden itibaren sadece 13 gün süre kaldı.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in doğumu ile ilgili kullanılan terimler ise şu şekilde;

Mevlid en-Nebi (çoğulu el-Mevlid) Peygamberin doğumu (Arapça) Milad en-Nebi Peygamberin doğumu (Arapça/urduca) Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Türkçe) Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Urduca) Eyd el-Mevliden -Nebevi Peygamberin doğum Kutlaması (Arapça) Eiyd-e-Milad-un-Nebi Peygamberin doğum Kutlaması (Urduca) Yevm un-Nebi Muhammed'in günü (Arapça) Mevlid er-Resul Allahın elçisinin doğum günü (Malay) Bu terimlerin çoğu Arapça ve-le-de (V-L-D) kökünden gelmektedir. Anlamı "doğum vermek", "yapmak", veya "yaratmak".

MEVLİD KANDİLİ'NDE NELER YAPILMALI


- Tövbe etmek:Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih "Estağfirullah" demeliyiz. Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır. Tövbe, işlediğimiz hatalardan dolayı Yüce Mevla'nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere yüz çevirme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir. Tövbe, günahla kirlenen ruhumuzu yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesidir.

- Salat ü selâm okumak:Peygamberimiz (S.A.V.)'e hiç olmazsa bir tesbih salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, "Es-salatü ve's-selamü aleyke ya Resûlallah" demeliyiz.
En güzel Mevlid Kandili duaları, mesajları ve sözleri... En güzel Mevlid Kandili duaları, mesajları ve sözleri... 

- Kur'an-ı Kerîm okumak veya dinlemek:Böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisi Kur'an-ı Kerim'i okumak, dinlemek ve anlamı üzerinde düşünmektir. Çünkü Kur'an-ı Kerîm Cenâb-ı Hakk'ın insanlığa son mesajıdır. O'nun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktır. Ondört asırdan beri okunan Kur'an, insanı dinamizme çağıran, aklın ve gönlün şifa kaynağı, ilim ve irfan menbaıdır. O, anlaşılmak ve insanlığa rehber olmak için gönderilmiştir. Bu itibarla sadece okumayı öğrenmekle ve okumakla yetinilmeyip içeriğinin de bilinmesi, Kur'an'ın ne anlattığının kavranılması, hatta onun kendi hayatımıza da yansıtılması gerekir.

- Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin hayatını ve ahlakını okuyup iyice anlamak: Mevlid Gecesini idrak edip ihya ederken bir de şu hususu iyice tefekkür etmemiz gerekir. Mevlid Gecesi neden mübarek, büyük bir gece oldu? Evet neden? Çünkü Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz bu gece dünyayı şereflendirdi de ondan… O halde bu mübarek gecede Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz ile olan ilgi ve alâkamızı, münasebetimizi iyice gözden geçirmemiz gerekiyor. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sünnetin şahsi hayatımıza, iş hayatımıza ve ev hayatımıza uygulayabiliyor muyuz?

- ALLAHü Teâlâ'ya tam bir huşu içinde dua ve niyazda bulunmalıyız: Çünkü dua, rahmet kapılarının anahtarı, kulluğun ruhu ve ibadetin özüdür. Yalnızlaşan insanın sınırsız ve sonsuz kudret sahibi olan ALLAH'ın azameti karşısında aczini kabullenmesi, O'na sığınması ve O'na yakarması, ne isteyecekse O'ndan istemesidir. İnsanın yaratıcısına yaklaştığı en vasıtasız andır. Dua, sınırlı, sonlu ve aciz varlık olan insanın, sınırsız ve sonsuz kudret sahibi Rabbi ile kurduğu bir köprüdür, Mevlid-i Mutlak'ı imdada çağırmasıdır. Dua, kulluk esprisi içinde ve sıradan isteme anlamlarının ötesinde, ALLAH Teâlâ'nın Rablık ve ilahlık hakikatine en köklü bir sığınma hadisesidir.

- Namaz kılmak: Mevlid Gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar. Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur. Tekellüf yani zorakilik-bitkinlikten kaçınılmak sûretiyle nafile namaz da kılınmalıdır. Mevlid Gecesi namazının muayyen bir şekli yoktur. Mümkünse, kandil gecesi olması sebebiyle tesbih namazı kılınır. Secde ayetleri okunup, secdeler yapılır. Dua edilir.

- Mevlid Gecesi gündüzünde mezarlar, bizden dua bekleyen yakınlarımızın kabirleri ziyaret edilmeli: Ruhlarına Kur'an-ı Kerim okumalı, dua etmeli, onlar için de ALLAH Teâlâ'dan afv ü mağfiret dilemeli, böylelikle ruhları şad edilmelidir. Ayrıca Peygamberimiz (S.A.V.)in, ashabın, tabiinin, diğer büyüklerimizin, akrabalarımızın özellikle analarımızın, babalarımızın... Kısacası bütün Müslümanların ruhlarına Kur'an-ı Kerim okunmalıdır.

- Mevlid Gecesi ve gündüzünde fakir fukarayı, yetim ve kimsesizleri görüp gözetmek, ihtiyaç içerisinde kıvranan din kardeşlerimizin yardımlarına koşmak, onlara imkanlar ölçüsünce tasaddukta bulunmak mutlaka yapmamız lâzım gelen bir husustur. Çünkü Cenab-ı Hak:"ALLAH Teâlâ sana ihsan ettiği gibi sen de başkalarına ihsan et." (Kasas Sûresi: 77) buyurmaktadır. Ebu'd-Derda (R.A.)den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz: "Fakirleri kollayıp gözetiniz. Çünkü siz aranızdaki fakirler sayesinde (onların duası bereketi ile) rızıklandırılıyor ve ALLAH Teâlâ'dan yardım görüyorsunuz," (Ebû Davud, Cihad: 70, Tirmizi, Cihad: 24, Nesei, Cihad: 43, A.b.Hanbel, 5/198) buyurdu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.