Leonard Cohen kimdir biyografisi ödüllerle dolu Leonard Cohen ölüm nedeni

Leonard Cohen kimdir? Dünyaca ünlü sanatçı Leonard Cohen biyografisi herkesi şaşırttı. Leonard Cohen ölüm nedeni açıklandı mı? İşte Leonard Cohen hakkında bilinmeyenler...

Leonard Cohen kimdir biyografisi ödüllerle dolu Leonard Cohen ölüm nedeni

Leonard Cohen kimdir? Dünyaca ünlü sanatçı Leonard Cohen biyografisi herkesi şaşırttı. Leonard Cohen ölüm nedeni açıklandı mı? İşte Leonard Cohen hakkında bilinmeyenler...

11 Kasım 2016 Cuma 13:15
Leonard Cohen kimdir biyografisi ödüllerle dolu Leonard Cohen ölüm nedeni

Leonard Cohen kimdir? Dünyaca ünlü sanatçı Leonard Cohen biyografisi herkesi şaşırttı. Leonard Cohen ölüm nedeni açıklandı mı? İşte Leonard Cohen hakkında bilinmeyenler... Hayatında birçok başarıya imza atan ünlü müzisyen ve söz yazarı ölümüyle birlikte herkesi yasa boğdu. Kısa sürede arama motorlarında en fazla aratılan ünlü isim olarak kayıtlara geçti.

Çok yönlülüğü ile bilinen Kanadalı dünyaca ünlü sanatçı Leonard Cohen, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Arkasında çok sayıda eser bırakan ve sanatı ile hafızalara kazınan Cohen'in ölüm haberi TSİ 04.30'da resmi Facebook sayfasından duyuruldu. Columbia Records'tan bir temsilci de Leonard Cohen'in ölüm haberini BBC'ye doğruladı. Ölüm nedeni henüz açıklanmayan Kanadalı sanatçı geçtiğimiz ay son albümünü yayınlamıştı. Cohen'in ölüm haberinin duyulmasının ardından vatandaşlar, Leonard Cohen kimdir, sorusuna yanıt aramaya başladı. Bu haberimizde, Leonard Cohen kimdir, sorusunun yanıtını ve hayatını bulabilirsiniz.

LEONARD COHEN KİMDİR (BİYOGRAFİSİ)


Polonya-Litvanya kökenli Yahudi bir ailenin çocuğu olan Leonard Cohen, 21 Eylül 1934 tarihinde Kanada'nın Quebec eyaletinin Montreal kentinde dünyaya geldi. Montreal'de büyük bir giyim mağazasının sahibi olan babası Nathan Cohen'i henüz 9 yaşında kaybeden Cohen, ergenlik döneminde gitar çalmayı öğrendi ve Buckskin Boys isimli bir folk gurubu kurdu. Bu onun sanat adına attığı ilk adım oldu.

1951 yılında McGill Üniversitesi'nde eğitim görmeye başlayan Cohen, bu sıralarda McGill Müzakere Topluluğu'nun başkanlığını yaptı. Henüz üniversitede eğitim gördüğü yıllarda, 1956'da ilk şiir kitabı Let Us Compare Mythologies'i çıkardı. Ardından 1961 yılında The Spice-Box of Earth adlı kitabı yayınlanan Leonard Cohen bu kitabı ile özellikle Kanada'da bilinen bir isim haline geldi. Cohen, 1956'da McGill Üniversitesi'nde hukuk fakültesinde, ardından bir yılını ise terk ettiği Columbia Üniversitesi'nde geçirdi. 1960'lı yılların başında hayatını şiir ve roman yazarak geçiren Cohen, Yunanistan'ın Hydra adasında yaşmaya başladı ve burada Flowers of Hitler (1963), Görkemli Kaybedenler (1963) ve otobiyografik roman niteliğindkei Gözde Oyun (1963) kitaplarını yayımladı.Leonard Cohen yine aynı yıllarda İskandinav edebiyatı yazarlarından Axel Jensen ve Göran Tunström ile dostluklar geliştirdi. Axel Jensen'in eşi Marianne ile ayrılmasının ardından, Marianne ile ilişkiye başlayan Cohen, "So long, Marianne" şarkısını Marianne Jensen'e yazdı. Kanadalı sanat insanı cesaretsizliklerinden ve korkularından dolayı evlenmek fikrine sıcak bakmadığını söyler ancak 1970'li yıllarda derin bir aşk yaşadığı Suzanne Elrod ile evlendi. Bu evlilikten 1972'de Adam adında bir oğlu, 1974'te Lorca adında bir kızı oldu.1960'lı yılların sonunda müzik kariyerini geliştirmek isteyen Cohen yeniden ABD'ye yerleşti. O sıralar Suzanne isimli şarkısının Judy Collins yorumu yükselişteydi ve bu Cohen'in dikkatleri üzerine çekmesini sağladı. Columbia Records'un Bob Dylan, Bruce Springsteen, Billie Holiday gibi isimlerle anlaşma yapan önemli temsilcilerinden John H. Hammond, Leonard Cohen'i fark etti. İlk albümü Songs of Leonard Cohen ile folk müzik dünyasında yankı uyandıran Cohen, özellikle Britanya listelerinde 1 seneden fazla kaldı ve kült bir isim haline geldi. Ardından 1969'da Songs from a Room, 1971'de Songs of Love and Hate, 1973'te Live Songs ve 1974'te New Skin for the Old Ceremony albümlerini çıkardı.

Cohen, 1970'lı yılların başında ABD, Kanada ve Avrupa turnesine çıktı. Bu sırada 1973 yılında Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki Yom Kippur Savaşı sürerken İsrail'e giderek burada askerlere konser verdi. 1974 yılında ünlü piyanist John Lissauer ile birlikte canlı müzik yapan Cohen'in bu çalışmaları hiç kaydedilmedi ancak oldukça fazla olumlu eleştiri almayı başardı. 1977'de Death of a Ladies' Man albümünü çıkarak Cohen, 1978'de ise aynı isimli şiir kitabını çıkardı. Bu albümünde ses duvarı olarak bilinen tekniği bulan Phil Spector ile çalışan Cohen, her zamanli minimalist çizgisinden uzaklaştı. 1979'da ise Cohen, Recent Songs isimli albümüyle yeniden geleneksel tarzı ile sevenlerinin karşısına çıkmayı sürdürdü.1980'li yıllar Leonard Cohen'in yıldızını yeniden parlatacağı zamanlardı. Cohen, 1984'de içinde efsaneleşen Hallelujah'ın da olduğu Various Positions'ı çıkardı. Plak şirketi Columbia, ABD'de popülerliğini kaybetmeye başlayan Cohen'in yeni albümünü ABD'de yayınlamayı reddeti. Zaten Cohen albümleri tüm kariyeri boyunca Kanada ve Avrupa'da ABD'de olduğundan daha fazla ilgi gördü. 1986 yılında Miami Vice dizisinin French Twist adlı bölümüne konuk oyuncu olarak katılması, 1987'de daha önce Cohen'in vokalisti olan Jennifer Warnes'in Cohen'in şarkılarını seslendirdiği Famous Blue Raincoat albümünü çıkarması Cohen'in kariyerini yeniden yükseltti. Kanadalı sanatçı bir yıl sonra müziğindeki değişimleri yansıtan I'm Your Man albümünü çıkardı. Müziğinde oldukça sert değişimler olan Cohen bu albümünde toplumsal konulara parmak bastı ve kara mizaha başvurdu. Yine bu albümün çıktığı dönem Cohen'in kariyerinde en popüler olduğu ikinci dönem oldu. Özellikle albümle aynı adı taşıyan I'm Your Man parçası ile First We Take Manhattan parçası büyük patlama yaptı.

1990'da Pump Up the Voluma filminde Cohen'e ai Everybody Knows şarkısının kullanılması ile genç kitlenin Cohen'i tanıması ve ilgisinin artması sağlandı. 1992'de yayınladığı The Future'daki 3 parça -"Waiting for the Miracle", "The Future" ve "Anthem"- Oliver Stone'un tartışmalara yol açan, şiddet içeren filmi Natural Born Killers'ın film müziklerinde yer aldı. Albümle aynı ismi taşıyan parçada, Cohen "Geleceği görüyorum kardeşim: Cinayet var (I've seen the future, brother: It's murder)." diyerek politik ve sosyal çöküntüyle ilgili yakın geleceğe dair bir kehanette bulundu. Aynı albümde bulunan "Democracy" isimli şarkıda ABD'yi eleştirdi fakat aynı zamanda ülkeyi sevdiğini eklemeyi de unutmadı: "Bu ülkeyi seviyorum fakat ülkedeki manzaraya dayanamıyorum(I love the country but I can't stand the scene)". Aynı şarkıda Amerikan halkının politikaya olan ilgisizliğini ve televizyon bağımlılığını da "Solda ya da sağda değilim//Umutsuz küçük ekranda kaybolmak için/Bu gece sadece evdeyim(I'm neither left or right/I'm just staying home tonight/getting lost in that hopeless little screen)" sözleri ile iğneledi. Nanni Moretti'nin 1993 yapımı filmi "Caro Diario"'da Cohen'in I'm Your Man isimli parçası, Moretti Roma sokaklarında Vespa'sı ile dolaşırken çalındı.

Cohen, 1994 yılında The Future albümünün tanıtımını yaparken Los Angeles yakınlarındaki Mount Baldy Zen Merkezi'nde 5 yıllık bir inzivaya çekildi. 1996'da Rinzai Zen Budist Rahibi ünvanı alan Cohen, 'sessizlik' manasına gelen Jikhan ismini aldı ve 1999'da Mount Baldy Zen'den ayrıldı. Cohen müziğe 2001 yılında yaptığı Ten New Songs albümü ile dönüş yaptı. Bu albümde önceki albümün tersine iyimser ve dışa dönük havadan uzaklaşan Cohen, daha çok kaybedilen aşklar, ölüm ve daha ilahi konuları ele aldı. Bu albüm Cohen'in en melankolik albümü olarak görülmektedir. 2004 yılında caz şarkıcısı ve aynı zamanda sevgilisi olan Anjani Thomas'ın işbirliği ile Dear Heather albümünü yayınladı. Melankoliden uzaklaştığı görülen bu albüm, aynı zamanda Cohen'in ruh halinin yansımasıdır. Bu 'deneysel' albüm sanatçının hayranlarının tepkisini çekmiştir. Daha sonra bir açıklamasında bu albümün karalama defteri olarak görülmesi gerektiğini belirten Cohen, aslında albümün piyasaya çıkışının ardından daha düzgün kaydedilmesinin planlandığını ancak eski bir menajeri ile yaşadığı sorunlar nedeniyle bunun gerçekleşmediğini ifade etti.2005'te Cohen, eski menajeri Kelley Lynch'in zimmetine emeklilik hesabından 5 milyon dolar geçirdiğini, kendisine ise sadece 150 bin dolar bıraktığını öne sürdü. Bu iddiası ile gündeme gelen Cohen'e bazı eski çalışma arkadaşları dava açtı. Dava sonucunda Cohen 9 milyon dolar tazminat almaya hak kazansa da, Lynch bu kararı umursamadı ve Cohen bu parayı tahsil edemedi.

Leonard Cohen'in Anjani Thomas ile birlikte 2006'da çıkardığı Blue Alert olumlu tepkiler aldı. Bu albümdeki tüm şarkılar Anjani tarafından seslendirilse de eleştirmenler Cohen'in sesinin albüme sis gibi sindiğini ifade etmiştir. Yine aynı yıl şiir ve çizimlerden oluşan Book of Longing kitabı yayınlandı. Mart ayında, Toronto'da kurulu bir firma, ön sipariş yoluyla satın alınacak ilk 1500 kopyanın Cohen tarafından imzalanacağını duyurdu ve kitaplar birkaç saat içinde tükendi. Kitap kısa sürede Kanada'daki çok satanlar listesinde birinci sıraya yükseldi. Cohen 13 Mayıs 2006'da, on üç yıl sonra ilk defa toplum içine çıktı ve Toronto'daki bir kitapçıda düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıya katılmak isteyen yaklaşık 3000 kişinin kitapçının önünde toplanması sebebiyle civardaki caddeler trafiğe kapatıldı. Cohen toplantıda, Barenaked Ladies ve Ron Sexsmith ile birlikte, eski ve tanınmış iki şarkısı olan So Long, Marianne ve Hey, That's No Way To Say Goodbye'ı seslendirdi. Toplantıya ayrıca yeni albümünü tanıtan Anjani de katıldı.

Leonard Cohen Ünvan ve Ödülleri


1968'de Cohen İngiliz dilindeki şiir ya da oyun kategorisindeki Devlet Genel Ödülü'nü almayı reddetti.
1991'de "Canadian Music Hall of Fame"'de çalışmaya başladı.
1993'te Yılın Erkek Solisti dalında Juno Ödülü kazandı.
1994'te Yılın Şarkı Yazarı dalında Juno Ödülü kazandı.
1996'da Rinzai Budist Rahibi oldu.
2001'de Ten New Songs isimli albümünün Fransa'da 100.000 adetten fazla satılması sebebi ile SNEP Ödülü'nü aldı.
2003'te Kanada'nın en büyük sivil onur madalyası olan "Companion of the Order of Canada"yı aldı.
2004'te Görkemli Kaybedenler "Canada Reads 2005" ödüllerine aday oldu. Kitap seçilip Rufus Wainwright tarafından kazanan olarak ilan edilmesinin ardından, komite Wainwright'ın yerine Molly Johnson'ın jüriye alındığını duyurdu.
2006'da "Canadian Songwriters Hall of Fame"e kabul edildi.
2007'de Herbie Hancock's'un albümü The Joni Letters'ta görev alan sanatçılardan biri olması sebebiyle Grammy Ödülü kazandı.
2008'de "Rock and Roll of Fame"e kabul edildi.

Leonard Cohen Albümleri


Songs of Leonard Cohen - 1967
Songs from a Room - 1969
Songs of Love and Hate - 1971
Live Songs - 1973
New Skin for the Old Ceremony - 1974
The Best of Leonard Cohen - 1975
Death of a Ladies' Man - 1977
Recent Songs - 1979
Various Positions - 1984
I'm Your Man - 1988
So Long, Marianne - 1991
The Future - 1992
Ten New Songs - 1992
Cohen Live: Leonard Cohen in Concert - 1994
More Best of Leonard Cohen - 1997
Field Commander Cohen: Tour of 1979 - 2001
The Essential Leonard Cohen - 2002
Dear Heather - 2004
Old Ideas - 2012
Popular Problems - 2014


Leonard Cohen Kitapları


Let Us Compare Mythologies (1956-şiir)
The Spice Box Of Earth (1961-şiir)
The Favorite Game (1963-roman)
Flowers For Hitler (1964-şiir)
Parasites of Heaven (1966-şiir)
Beautiful Losers (1966-roman)
Selected Poems: 1956-1968 (1968-şiir)
The Energy of Slaves (1972-şiir)
Death of a Ladies' Man (1977-şiir)
Stranger Music (1993-şiir)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.