Hacca Gidecek Hacı Adaylarına Müjde

Hacı adayları için 40 bin ilave kontenjan açıldı. Yapmanız gerekenler başvuru koşulları hepsi haberimizde.

Hacca Gidecek Hacı Adaylarına Müjde

Hacı adayları için 40 bin ilave kontenjan açıldı. Yapmanız gerekenler başvuru koşulları hepsi haberimizde.

05 Mart 2016 Cumartesi 21:25
Hacca Gidecek Hacı Adaylarına Müjde
 Hacı adayları için 40 bin ilave kontenjan açıldı. Yapmanız gerekenler başvuru koşulları hepsi haberimizde. 


Geçtiğimiz günlerde hac kura çekim işlemi tamamlandı ve sıra hac yedek kuraları 2016 yılı çekimine geldi. Suudi Arabistan'ın Kabe genişletme çalışmalarından dolayı sınırlama yapılmış ve çok yoğun talep olduğu için bir çok kişinin adı kurada çıkmamıştı. Çekilen kurada adı çıkanlardan gidemeyenlerin olma ihtimaline karşın yedek çekimleri yapılacak ve hac yedek kura sonuçları açıklanacak. Kura sonuçları belli olduktan sonra hac yedek kura sorgulama işlemleri yine Diyanet sayfasından kontrol edilebiliyor. Diyanet İşleri 40 bin ilave hac kontejanı duyurusu yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: "Suudi Arabistan makamlarından 40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu. Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz" dedi. Çünkü sadece ülkemizden değil, diğer Müslüman ülkelerden de giden hacı adayları olduğu için kişi sayısında kısıtlamaya gidiliyor. Bu yıl kurada adı çıkmayan vatandaşların umudu yedeklere kaldı. Diyanet yetkilileri konuyla ilgili açıklama yaptı ve tarihler hakkında bilgi verdi. Merzifon İlçe Müftüsü Mustafa Altun hac için 650 kişinin ön kayıt yaptırdığını belirtti ve şunları söyledi: "Ön kayıtlar neticesinde Merzifon'da müftülük ve internet ortamında ön kayıt yaptıran yaklaşık 650 hacı adayımız var. Önce ki yıllardan da ön kayıt yaptırmış hacı adaylarımız var. Daha önce kayıt yaptırmış kişilerin ön kayıtları otomatik olarak yenilendiğinden onların bir şey yapmasına gerek kalmıyor." demişti. Merak edilen hac detayları Ajanshaber.com'da.

HAC YEDEK KURALARI 2016 YILI İÇİN AÇIKLAMA YAPILDI
Hac yedek kuraları 2016 yılı için daha önce gidemeyenler, bir çok kez başvuranlar ve kura da adı çıkmayanlar yoğun ilgi göstermeye devam ediyor. Eğer tekrar kura çekimi yapılırsa hac yedek kura sonuçları yine Diyanet tarafından açıklanacak. Mehmet Görmez açıklama yaparak 1 milyonun üzerinde hacca gitmeyi bekleyenleri olduğunu ve bunun 500 bininin ise bir çok kez başvuranlardan oluştuğunu söyledi. Görmez Arabistan yetkililerinden ek kontejan talep ettiklerini ve olumlu cevap beklediklerini de belirtti. Yedek kura sonuçlarından sonra tekrar bir hac yedek kura sorgulama sayfası oluşturulacak ve yedek hacı adayları buradan isimlerini kontrol edebilecek. Görmez ek kontejanla ilgili şunları söyledi: "Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz. İlave talebimize olumlu cevap gelse dahi çok cüzi bir miktar olacak. Sayı öyle bir noktaya geldi ki hiçbir sistem buna müsaade etmiyor. 1 milyon 750 bin müracaat var. Bunların 500 bini 8-9 senedir üst üste üste başvuranlar. Suudi Arabistan kota getirdikten sonra bütün dünyada iki yöntemle hacılar belirleniyor. Bir sırayla, bir de kurayla. Sıraya koyduğunuzda bugün 60 yaşını doldurmuş biri müracaat ettiğinde biz 30 yıl sonra için ona randevu vermemiz gerekiyor ki bu mümkün değil. Yahut en az 15 yıl kayıt almamanız gerekiyor. O takdirde de hac talebini ve heyecanını tamamen yok etmiş olacağız. Talep giderek artıyor. Sıraya koyarak götürme imkanımız yokSistem böyle bir sistem. Biz yine her sene müracaat edenlerden sadece yüzde 3-4'ünü götürebiliyoruz. Bu da hac ibadetinin önünü kesmemek için. Biz geçen yıl ve evvelki yıl 7-8 yıl üst üste müracaat edenleri götürdük. Bu sene vatandaşlarımızın bir kısmı 'siz geçen sene 9 sene üst üste müracaat edenleri götürdünüz. Bu yılla biz 9 yıldır müracaat etmiş olduk. O zaman bizi de götürün’ diyorlar. Geçen yıl 8 yıl üst üste müracaat edenlerin sayısı 50 bin idi. Bu yıl 9 sene üst üste müracaat edenlerin sayısı 500 bin. Ben zaten sadece bu 500 binin içinden seçtiğimde de yine sadece 59 bin götürmüş olacağım. 9 sene üst üste müracaat edenlerin sayısı 500 bin. 9 sene üst üste müracaat edenlerin sayısı 500 bin. Suudi Arabistan makamlarından 40 bin ilave hac kontenjanı talebimiz oldu. Ümitliyiz, görüşmeler devam ediyor. Talebimizin olumlu karşılanacağını umuyoruz. İlave talebimize olumlu cevap gelse dahi çok cüzi bir miktar olacak." diyerek ufak da olsa sevindirici bir haber verdi. Henüz tarihler belli olmasa da ilerleyen günlerde hac yedek kura işlemi olup olmayacağı Suudi Arabistan'dan gelen cevaba göre netlik kazanacak.


DİYANET SAYFASI AŞIRI YOĞUNLUKTAN BİR SÜRE KULLANILAMADI
Bu yıl yaklaşık olarak 2 milyon vatandaş kutsal topraklara gitmek ve ibadetini yerine getirmek için başvuru da bulundu. Fakat hacca gidecekler için kota uygulaması bulunduğundan ancak 59.200 kişi hacca gidebilecek. Hac sorgulama işleminizi aşağıdaki linke tıklayarak yapabilirsiniz. Bir yıldır heyecanla beklenen kura çekimi için hac sonuçları sayfası oluşturuldu ve kura çekilişinin yapıldığı konferansa gidemeyenler sonuçlarını bu şekilde öğrenebildi. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç Diyanet sorgulama sayfası ile sonuçlarına ulaşan ve gitmeye hak kazanan hacı adaylarının kesin kayıt işlemlerini 7-18 Mart'ta yapılacağını duyurdu. Kayseri Müftüsü Şahin Güven kayıtlarla ilgili şunları söyledi: "Vatandaşlarımıza bu işlemlerin tamamını İnternet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığımızın sitesinden de hiç müftülüklere uğramadan gerçekleştirebilmektedirler. İnternet üzerinden ücretlerini yatırıp daha sonra da İnternet üzerinden kayıtlarını yapabilmektedirler. Daha önceki yıllarda müracaat etmiş olan ve hacca gidememiş olan hacı adaylarımızın herhangi bir işlem yapmalarına gerek yok. Diyanet İşleri Başkanlığımız bunları otomatik olarak yeniliyor. Ancak özellikle cep telefonu numaralarında değişiklik varsa veya başka değişiklikler varsa bunları müftülüğümüze gelerek bildirmelerinde fayda var. Çünkü kuralar çekildikten sonra hacca gitme imkanı kime çıkmışsa onun direk kendi cep telefonu numarasına SMS olarak geliyor. Bu nedenle cep telefonlarında değişiklik olan vatandaşlarımızın mutlaka bizlere bildirmeleri ve bizim bunları kaydetmemiz gerekmektedir." dedi.

HAC 2016 YILI İÇİN BİLGİLERİNİZ KONTROL ETMAYİ İHMAL ETMEYİN


Hac 2016 yılının ilk kafilesi 4 Ağustos'ta yola çıkacak, 16 Eylül'de dönecek, son kafile ise 5 Eylül'de gidecek ve 16 Ekim'de dönecek bu şekilde hac ibadeti tamamlanmış olacak. Hac 2016 yılı bilgileri arasında dikkat edilmesi gereken konular var ve bunlar Diyanet yetkileri tarafından açıklandı. Eğer kura işleminizde adınız çıktıysa ve kesin kayıt yaptıracaksanız aşağıda ki adımları kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.

A) 2016 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenler İnternet Sayfamızda yayınlanan Hac ve Umre Tahsilatı yapan bankalardan birine 20.-TL önkayıt ücretini yatırdıktan sonra müracaaatlarını Başkanlığımız http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda veya müftülüklerden temin edecekleri form dilekçe ile doğrudan müftülüklere yapabileceklerdir.

B) 2015 yılında kur'aya katılanlardan hacca gidemeyenlerin “Kayıt Yenileme” işlemleri Başkanlığımızca elektronik ortamda otomatik olarak yapılacak ve bunlar kayıt yenilemiş sayılacaktır. Ancak; 2015 yılı tercihlerinden; Kayıt il ilçesi, İletişim Bilgileri, Telefon Bilgileri, Hac Konaklama Türleri ve Kur’aya Birlikte Gireceği kişilerde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatlarından vaz geçenler Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içerisinde yapabileceklerdir. Kura çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanan vatandaşlarımızın, "kesin kayıt yaptırabilir" belgeleri, cep telefonlarına gelen sms'deki şifre ile alabileceklerinden, özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir. 

2- Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat edenler; nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunu dilekçeye mutlaka ekleyecek, Müftülükler de kayda aldıkları dilekçenin bir fotokopisini müracaat edene verecektir. 

3- İlk defa kayıt yaptıracaklar kişi başına 20.-TL'yi ilgili banka hesabına yatıracaktır. Kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecektir.

4- Müftülüklere yapılan müracaatlarda kayıt parasını yatırdığına dair dekontu, müracaat dilekçesi ile birlikte süresi içerisinde müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarası da almayanların müracaatları geçerli olmayacak, bunlar kur’aya dahil edilmeyecek, talep etmeleri halinde ise yatırdıkları ücret kendilerine iade edilecektir. 

5- 2016 yılında çekilecek kur’a sonrası kesin kayıt hakkı sırası gelenlerden süresi içerisinde kaydını yaptırmayanlara, bu husus müteakip yıllarda müktesep bir hak teşkil etmeyecektir.

6- Müracaatlarda; eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile veya hiç bir akrabalık bağı olmayanların istemeleri halinde 10 kişiyi geçmemek üzere grup halinde, günlük aktivitelerini kendi başlarına yerine getiremeyecek derecede engelli vatandaşlarımızın ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte kur’aya girme talepleri kabul edilecektir. 

7- Hacca götürülmek istenilen (0 yaş dahil) çocukların, ebeveynleri ile birlikte ön kayıtlarının müftülükler veya internet yolu ile yapılmasına. Bunlardan ilk defa müracaat edenlerin ise ön kayıt ücretini yatırmış olması gerekmektedir. 

8- Yakınlarıyla birlikte müracaat edenlerden birisinin kayıt yenilemesi diğerinin ise ilk defa kayıt yaptırması istemeleri halinde bunların müracaatları birlikte alınacak ve kur’aya da tek numara ile katılacaklardır. 

9- Mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan kadınlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile birlikte yapabileceklerdir. 

10- Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kur’a çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve Önkayıt ücreti de iade edilmeyecektir. 

11- Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını yukarıda belirtilen internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir. 

12- İnternet ortamında veya müftülüklere yapılan müracaatlarda bilgi eksikliğinden "Grup Başı" olarak yazılan veya dilekçeyi imzalayan kişi sorumlu olacaktır. 

13- Kayıtlar esnasında seçilecek olan Hac Konaklama Türleri bağlayıcı olacağından ve daha sonra tür değişikliğine imkan tanınmayacağından Hacı adayları; müracaat form dilekçesinde yer alan hac konaklama türlerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat aralığı ve süreyi de dikkate alarak, aşağıdaki bilgiler ışığında mutlaka işaretleyeceklerdir.

KPSSWEBTR ailesi olarak yorum ve görüşleriniz bizim için değerlidir.
Son Güncelleme: 06.03.2016 12:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.