2016'da Emekliye Ne Kadar Zam Verilecek? En Yeni ve Güncel Emekli Zammı Haberleri

Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşı çok yakından ilgilendiren emekli zammı ne kadar olacak.Bu bilgiye, 09.06.2016 tarihli emekli zammı ve emeklilere verilecek diğer ekstralar hakkında yaptığımız bu haberden ulaşabilirsiniz.

2016'da Emekliye Ne Kadar Zam Verilecek? En Yeni ve Güncel Emekli Zammı Haberleri

Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşı çok yakından ilgilendiren emekli zammı ne kadar olacak.Bu bilgiye, 09.06.2016 tarihli emekli zammı ve emeklilere verilecek diğer ekstralar hakkında yaptığımız bu haberden ulaşabilirsiniz.

09 Haziran 2016 Perşembe 22:51
2016'da Emekliye Ne Kadar Zam Verilecek? En Yeni ve Güncel Emekli Zammı Haberleri
Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşı çok yakından ilgilendiren emekli zammı ne kadar olacak.Bu bilgiye, 09.06.2016 tarihli emekli zammı ve emeklilere verilecek diğer ekstralar hakkında yaptığımız bu haberden ulaşabilirsiniz.

Emekliler için maaşlarda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor ve emekliye promosyon 2016 yılında yeni açıklamalarla geliyor. Bu da vatandaşlar tarafından emekliye promosyon ne zaman verilecek sorularına neden oldu. Denizbankla anlaşmanın 4 yıla çıkarılmasından sonra kamu bankaları da teklif sundu. Asgari ücretten sonra promosyon ile ilgili Bakan açıklama yaptı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, emekli maaşlarından %15'lik gelir vergisi kesintisi sorularına karşılık böyle bir çalışmaları olmadığını belirtti ve "SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları enflasyona bağlı olarak yapılacak artışların dışında ayrıca 2016 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere 100 TL daha artırılmıştır. Buna göre, enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşen emekli aylıklarındaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini artırdığı görülmekte olup, emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız da bulunmamaktadır. Kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretleri ile memur emeklilerinin aylıklarında Temmuz'da ise %5 zam yapılacaktır." dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sözünü verdiği konuya ilişkin Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamaya göre emekli maaşları ödemesi yapılırken promosyon yapılması için bankalarla görüşmeler devam ediyor. Emekliye promosyon veren bankalar arasından şuana kadar Denizbank ve Halkbank açıklandı. Süleyman Soylu "Zannediyorum bu ayın sonuna kadar, ben yazdan önce dedim ama bu ayın sonuna kadar somut bir noktaya ulaşabilir kanaatindeyiz." dedi. Yurtkur Genel Müdürlüğü'nün Halk Bankası'yla yaptığı promosyon uygulamasıyla 3 yıl süreyle geçerli olan bir anlaşma ile bir defa olmak üzere tüm Yurtkurlular'a 1.750 lira promosyon veriyor. Banka mutabakatı halinde olan kişilere kişi başı 500 TL promosyon ödemesi yapacak. Bankalar Birliği ile toplantı halinde olduklarını belirten bakan Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin yaptığı toplantı esnasında merak edilen soruların cevabını yanıtladı. Genellikle emeklilerin maaşı PTT'den, kamu bankalarından ödeniyor. Bireysel olarak ödenen aylıkların baz alınacağı ve bu şekilde bir rakam belirleneceği düşünülüyor, detaylar Ajanshaber.com'da.

EMEKLİYE PROMOSYON UYGULAMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ
Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu emekliye promosyon uygulaması 2016 yılı için bankalarla pazarlık yapacaklarını söyledi, "Özel bir bankayla 4-5 aylık bir anlaşma yapıldı. Bu beklentileri ne derece karşılayacak ona bakacağız. Bankalar Birliği ile toplantılar yaptık. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bankalarla görüşmelere başladı. Kıran kırana bir pazarlık olacak diye düşünüyorum. Bu süreçten inşallah emeklilerimiz istifade eder." dedi. Soruları yanıtlayan bakan emeklilerin mevcut olan haklarının da menfaatlerine uygunluğu göz önüne alınarak bankalarla işbirliği imzalarının atıldığını söyledi. Soylu'nun sözlerinden sonra emekliye promosyon ne zaman ödenecek sorusunun gündeme getirildi. Fakat henüz belirlenen kesin bir tarih yok. Hem görsel hem de yazılı basında yer alan haberlerden dolayı bakan, kamu ve özel banka yöneticileri ile görüştüklerini ve böyle bir promosyon talep ettiklerini ifade etti. “Promosyonlar, emeklilerin 13. maaşı gibi olmalıdır. Çünkü bankalar maaş ödemelerinden muazzam kar elde etmektedirler. Promosyon ise bankaların bu kazancın cüzi bir kısmını, maaş sahibine vermeyi kabul etmeleridir. Yani her emekli promosyonu 13. maaş olarak almalıdır. Henüz çok erken olmakla birlikte sayın bakanın böylesi bir açıklama yapmış olmasını olumlu buluyoruz. Umarız bunun gereği bir an önce yapılır ve milyonlarca emekli bir kez daha hayal kırıklığı yaşayamaz. Kuşku yok ki, bu günkü aşamayı yıllardır verdiğimiz mücadelenin haklılığını göstermesi bakımından oldukça önemsiyoruz." dedi.


EMEKLİYE PROMOSYON VEREN BANKALAR BELLİ OLUYOR

Yapılan talep doğrultusunda emekliye promosyon veren bankalar ile ilgili ilk protokolün Denizbank ile imzalandığını da duyuran Sosyal Güvenlik Bakanı emeklililer için onüçüncü maaş yani bir maaş ikramiye geleceğini söyledi. Atılan imzanın hükümlerine göre dul, yetim, emeklilere ilk kez bağlanan aylıklar ile emekli ikramiyelerinin DenizBank'ın herhangi bir şubesinden almaya devam edecek olan hak sahiplerine promosyon ödeneceği ön görülen çalışmanın diğer bankalarla da yapılacağı duyurusu da yapıldı. Eğer diğer bankalarla da anlaşma sağlanırsa maaş ödemesi yaptıkları kamu personelleri için anlaşılan brüt maaşın bankalar %60'ını ödeyecek, bu da 1-3 yıl arası oluyor. Bankaların beklentisi ise emeklilerin açtıracakları hesap üzerinden işlem yapması. Eğer uygulama hayata geçirilirse emeklilierin kredi çekmesi veya avans para kullanması karşılığında bankaların promosyonda yıllık olarak 200 Lira'ya çıkabileceği idda ediliyor. SGK'nın Denizbank ile yaptığı anlaşmada maaşlarını üç yıl boyunca bankadan çekenler için bir kez 300 TL promosyon alıyor. Bankanın yıllık rakamları baz alındığında en az 100 TL'ye kadar ödeme yapabildiği belirtildi. Her ne kadar üçüncü maaş gibi konuşulsa da o kadar yüksek bir meblağ olamayacağı belirtildi.

EMEKLİYE PROMOSYON SON DURUM BİLGİLERİ

Birçok banka ile görüşülen emekliye promosyon son durum konusu diğer bankalarla birlikte 1.500 TL maaşı olan emekliye bir de 900 TL promosyon ödenmesi bekleniyor. Soylu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda ise şunları söyledi: "Sayın Başbakanımızın ve partimizin ortaya koyduğu bir süreçti. 1 Kasım seçimleri bittiğinde ve ardından yaptığımız durum ise taahhütlerle ilgili bir listeleme yapmaktı. Bu listeler içinde bu promosyonda yer alıyor. Bu konuda kamu bankaları ve özel bankalarla çalışmalarımız devam ediyor. Bundan 5-6 ay önce özel bir bankayla 4 yıllık bir sözleşme ortaya koyuldu. Yapıtğımız görüşmelerde bizim amacımız üzüm yemektir. Emeklilerimizin bir kuruş fazla alması için çalışmaktır. Bankalar da bir çaba içindeler. Tüm bankalarla herkese açık oluşturacağımız sistemle yüksek bir promosyonla karşı karşıya kalmayabilirler.En azından orada hem bizim Sosyal Güvenlik Kurumumuzun emeklilik sisteminin bankalara sunduğu hem de biriktirdiği emeklilerin hakkı olan bir promosyon için çaba harcıyoruz. Uygulamaya geçilmesiyle ilgili biz yazdan önce bitirmek istiyoruz. Miktarla ilgili olarak ise benim aklımda aslında arzu ettiğim var, gerçekçi olan var ve şu an verilen var. Fiyata yakın olacak, şu andan fazla olacak, arzu ettiğim olursa çok güzel olacak ancak buna ulaşabileceğimizi sanmıyorum. 300 TL baz olur 500 TL'nin üzerine çıkmak için çaba sarfederiz." dedi. 

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Emekliye promosyon uygulamasından memurlarda faydalanmak isterken yaklaşık on iki milyona yakın emeklinin maaşı hem özel bankalar hem de kamu bankaları tarafından ödenmektedir. Emeklilerin maaşlarını kendilerinden almalarını isteyen bankalar büyük bir yarış içerisinde oluyor ve bir çok kampanya düzenliyorlar. Bu kampanyalar bazen bir miktar para bazen de çeyrek altın oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu' 120 milyarlık bu pastayı pazarlık yaparak promosyona çevirebileceği düşünülüyor. Bakan Süleyman Soylu sadece bu uygulama ile değil bir de taşeron işçi ve doğu ve güneydoğu'da ki vatandaşların mağdur oluşlarıyla ilgili de açıklama yaptı ve şunları söyledi:' Asıl iş ve yardımcı işleri, Maliye Bakanlığı ile belirleyip, bu listeyi Bakanlar Kurulu'na sunma gayretindeyiz. Orada vatandaşımızın yanında olacağız. Bu sorumluluğu hissediyoruz ve yerine getireceğiz.' dedi. Taşeron işçiler için son günlerde konuşulan erken emeklilik için ise önümüzde ki nesiller için maliyet sorunu oluşturabileceğini belirten bakan bu konuyla ilgili bir çalışmalarının olmadığını da söyledi.  Ziraat Bankası'nın da arasında olduğu bir çok banka ile pazarlık halinde olduklarını belirten Bakan, emekliye promosyon 600 lira mı olacak soruları üzerine 'Promosyon bizim vaadimiz. İki katına çıkarmayı amaçlıyoruz. Çabamız emeklilerimizin bundan en fazla istifade etmesine yönelik. Ziraat Bankası dahil kamu bankaları ile görüşüyoruz. İnşallah emeklilerimiz bu süreçten istifade eder. Onların cebine girecek her kuruş sistemin duygusal yönünü takviye eder.Kafamızdaki devlet memuru imajının çalışan devlet memuru ile örtüşmediğini biliyoruz. Bu açıktan istifade edenler, maalesef çalışan, gayret gösterenler var. Arkadaşlarla gece 3'e kadar çalışıyoruz ama dışarı çıktığımızda böyle bir devlet memuru imajı yok, bu hem onlara haksızlık, hem de kamu personel sistemine haksızlık. Onun için düzelteceğiz.' dedi. Kamu bankalarının emekli maaşlarında %80'lik payı bulunurken özel bankaların ise %10 oluyor.

Bu ve bunun benzeri güncel ekonomi haberlerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

kaynak: ajanshaber
Son Güncelleme: 09.06.2016 22:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal 2 yıl önce

Mevcut emekliler halen maaş aldıkları bankalara zaten kredilerle yakayı kaptırdığı herkesce bilindiği halde zaten sadaka denecek kadar olan bahsedilen promosyonu başka bankaya geçmek şartıda aranırs demekki hiç bir emekli banka promosyonu alamıyacaktır.halbuki adam gibi belirlenecek ücretin emekli bankasını ister değiştirsin isterse aynı bankadan almaya devam etsin bankalar tarafından farklı şekillerde yontulmadan hak sahibine defaten ödenmesinin sağlanması gerekmez mi? İnşAllah böyle olur.!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
mehmet 2 yıl önce

Bize verilen sozu hala bekliyoruz bu torba yasasinda cikmadi 60 doldurupta pirim eksisikleri olanlar icin toplu odeme yapilacai