Umre fiyatları 2017 diyanet fiyatları listesi belli oldu

Umre fiyatları 2017 yılı rakamları merak edilirken 2017 diyanet umre fiyatları netleşiyor. Peki, umre ve hac fiyatları ne kadar olacak? Umre fiyatları 2017 diyanet fiyatları listesi belli oldu.

Umre fiyatları 2017 diyanet fiyatları listesi belli oldu

Umre fiyatları 2017 yılı rakamları merak edilirken 2017 diyanet umre fiyatları netleşiyor. Peki, umre ve hac fiyatları ne kadar olacak? Umre fiyatları 2017 diyanet fiyatları listesi belli oldu.

06 Aralık 2016 Salı 09:16
Umre fiyatları 2017 diyanet fiyatları listesi belli oldu

Umre fiyatları 2017 yılı rakamları merak edilirken 2017 diyanet umre fiyatları netleşiyor. Peki, umre ve hac fiyatları ne kadar olacak? Umre fiyatları 2017 diyanet fiyatları listesi belli oldu.

Diyanet işleri başkanlığı tarafından 2017 yılı umre fiyatları açıklandı! Umre'de ek vergi olacak mı? Diyanet'ten ek vergi açıklaması geldi. Umre ziyareti yapmak üzere mukaddes topraklara gitmek isteyenler için kayıtlar 31 Ekim'de başlayacak. Program tercihlerine göre fiyatlar en düşük 950 dolar, en yüksek bin 950 dolar olarak belirlenirken, Diyanet İşleri Başkanlığı, ramazan ayında umreye gitmek isteyenler için ayrı olarak program hazırlayacak. İşte Umre ile ilgili detaylı bilgiler.. Umre'ye gitmek isteyen insanların sayısı her geçen gün artıyor ve aynı zamanda birçok kişi bu tür detayları oldukça merak ediyorlar. Eğer sizde umreye gitmek istiyorsanız umre kayıtları ile ilgili haberimizi okuyabilirsiniz Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ve umre ücretlerinin artık Türk Lirası üzerinden tahsil edileceğini bildirdi.

2017 umre kayıtları ne vakit başlayacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, hac ve umre ücretlerinin Türk Lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamladığını duyurdu. Başkanlık, 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren hac ve umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edileceğini bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın izah ettiği 2017 umre tasarınına göre fiyatlar ne kadar olacak? Başkanlığın web sitesinde yer alan bilgiye göre, "otel", "yürüme mesafeli", "servisli" tipler için  7, 11, 14, 20 ve 24 günlük umre programları tertip eden Diyanet İşleri Başkanlığı, yarı sene tatili için 11 günlük bir umre tasarıladı. Umre ziyaret etmek mananına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir. Ziyaret biçimi hacca benzer. Ama hac gibi Zilhicce ayında olması ihtiyaç duyulan değildir.DİYANET 2017 UMRE ÜCRETİ NE KADAR

Program tercihlerine göre fiyatlar en düşük 950 dolar, en yüksek bin 950 dolar olarak belirlenirken, Diyanet İşleri Başkanlığı, ramazan ayında umreye gitmek isteyenler için ayrı olarak program hazırlayacak.

Umreye gitmek isteyenler, kendilerine uygun umre programını belirleyip alakalı banka koduna göre fiyatını yatırdıktan sonra, kendisine en yakın müftülüğe gittikçe veya http://hac.diyanet.gov.tr adresinden internet ortamında kaydını yaptırabilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla mukaddes topraklara gidecek ilk umreciler, 30 Kasım'da yola çıkacak.

Diğer taraftan, Suudi Arabistan'ın vergi ve benzeri başka bir fiyat istemesi vaziyetinde bu ücret, umre yolcusundan ayrıca tahsil edilecek.

11 GÜNLÜK UMRE PROGRAMI

Başkanlığın web sitesinde yer alan bilgiye göre, "otel", "yürüme mesafeli", "servisli" tipler için  7, 11, 14, 20 ve 24 günlük umre programları tertip eden Diyanet İşleri Başkanlığı, yarı yıl tatili için 11 günlük bir umre tasarıladı.
 
 
Suudi Arabistan, aldığı bir karar ile Umre'den ek vergi kararını hayata geçirme projesini duyurdu. Karar İslam Dünyası'ndan pek çok reaksiyonlar ile karşılaştı. Türkiye'de reaksiyon gösteren ülkelerin başında geliyor. 2016-2017 Umre Sezonu'nun da başlaması ile Umre'ye gitmeyi düşünenleri telaş sardı. Ek vergi yüzünden fazla paralar ödenecek mi? merak konusu oldu.

Konuyla alakalı izah ise Hac-Umre Seyehat Acentaları Birliği Başkanı Mehmet Uzuner'den geldi. Mehmet Uzuner, yaptığı açıklamada,

"Talepte ciddi azalma mevzubahis. İşin ticari boyutu bir yana kutsal beldeleri görmek isteyenler var. Suudi Arabistan hükümeti arkadaş ve kardeş bir ülke. Politik alanda yan yana durduğumuz bir ülke. Umarız ki bu kararlarını tekrar gözden geçirirler. Yanlış bir karar olduğunu düşünüyoruz. Kararın tekrar gözden geçirilmesi, değiştirilmesini istiyoruz. Uygulama ikinci sefer gitmek isteyenlere yönelik ancak müşterimizin yüzde 80'in üstündeki bölümü devamlı gidiyor. Başka bir deyişle bunu şöyle anlayın. Antalya'yı, Bodrum'u, yurtdışını sevenler var. Bunlar olduğu gibi Mekke'yi, Medine'yi sevenler de var. İnsanlar da desturlarını, tatillerini iman emeliyle burada geçirmek istiyor. Dolayısıyla da bir yolcu ücreti kadar ilave bir ücretin alınması bu insanların önünü kesecektir." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın izah ettiği Umre takvimindeki ücretlere de ne yazık ki bu vergiler yansıdı. Diyanet, ücretlerdeki artışın da bu vergilerden kaynaklı olduğunu izah etti.
Bilhassa Sosyal Medya'da Suudi Arabistan'ın bu kararına tepki çığ gibi büyüyor. İnsanların kızgınlığı, devletlerin baskısı ile birleşiyor. Suudi Yetkililer bu taleplere karşılık verecek mi? önümüzdeki günlerde netleşecek.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 umre programı dahilinde mukaddes topraklara gitmek isteyenlere ilk sefer taksit imkanı sağlanacağını duyurdu. Konuyla alakalı izah yapan Elazığ Şehir Müftüsü Peyami Güngör, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu ile mukaddes topraklara gideceklere umre fiyatlarını ödemede taksit olanağı sunulacağını söyledi. Güngör, umre kayıtlarının 31 Ekim itibarıyla başladığını hatırladarak, ücretlerin 950 ila bin 950 dolar arasında değiştiğini belirtti. Diyanet'ten edinilen bilgiye göre, Albaraka Türk'ten 6 aya, Halkbank'tan da 4 aya kadar vade farksız taksitlendirme sağlanacak. Ödemeler banka tarafından Diyanet'e yapılacak.
 

 
UMRE NEDİR NASIL YAPILIR?

Umre; ziyaret etmek mananına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir. Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
 
Umre, küçük hacdır. Umre yapmak isteyen kişi, mikattan ihrama girer, umre tavafı yapar, sonra da sa’y yapar ve tıraş olarak veyahut saçlarını kısaltarak ihramdan çıkar.
Umrenin ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Umre yapmak sünnettir. Umre için belirli bir zaman yoktur. Arefe ve onu izleyen kurban bayramı günleri olmak üzere yılda beş günün dışında her vakit umre yapılır.

Başka bir deyişle kısaca hac vakiti haricinde yapılan hacca umre denir. Bu görevi yerine getirene de hacı yerine mutemir (yarı hacı) denir. Umre ziyaret demektir (itimar`dan umre). Fıkhi tanımı şöyledir: Hac gibi bir vakte (mevsime) bağlı olmadan ihrama girerek Kabe`yi tavaf, say etmek, tıraş olmaktır. (Kabe, Mekke`de Mescidi Haram`ın ortasındaki 13x12x11`lik küp şeklinde, İbrahim`in melek Cebrâîl kılavuzluğunda yaptığı bir yapıdır.)

Umrenin iki farzı vardır: İhram ve tavaf. Bunlardan ihram koşul; tavaf, rükündür.

Umrenin vacipleri ise sa’y ile tıraş olup ihramdan çıkmaktır.

Ömürde bir kez umre yapmak sünnettir.

Umrenin pek çok fazileti vardır. Bilhassa Ramazan ayında yapılan umrenin sevabı pek çoktur. Hz. Peygamber umre ile ilgili şöyle emretmektedir : "Umre, diğer bir umre ile arasındaki günahları siler". "Ramazanda yapılan umrenin sevabı bir haccın sevabına eşittir."

Umre kelimesi Kur`an ve Hadis`te de geçer. Kuran`da: "Haccı ve umreyi Allah için tam yapın." şeklindeyken Hadis`te: "İki umre arasındaki küçük günahların keffaretidir" halindedir.
Ebu Hureyre (r.a)’ın söylenti ettiğine göre, Resulüllah (s.a.v) şöyle emretmiştir: (Umre, ikinci bir umreye kadar yapılan (küçük) günahlar için kefarettir. Kabul olan bir hac ise, onun Cennetten başka bir karşılığı yoktur.) Cabir (r.a)’ın söylenti ettiğine göre, Resulüllah (s.a.v) şöyle emretmiştir: Hacılar ve umre yapanlar Allah’ın elçileridir. Dua ederlerse duaları kabul olunur, tövbe ederlerse mağfiret olunurlar.

Umre yapan kişi Mekke’de ikamet ediyorsa ve tekrar umre yapmak isterse Aişe (r.ah) Camii (Ten’im)’nden ihrama girer. Sonra Mekke’ye gelip tavaf ve sa’yini yapar.
İhram, niyet ve telbiyedir.İhrama mikat yerinden veya daha emin olmak için biraz öncesinden girilir.

Umre yapmak isteyen kişi ihrama girmek istediği zaman saçlarını kısaltması veya eski adetine göre tıraş etmesi, tırnaklarını kesmesi, etek tıraşı olması, yıkanması ve abdest aldıktan sonra temiz (yeni olması seçenek olunur) ve beyaz izar ve ridasını giyip güzel koku süründükten sonra kerahet zamanları dışında ise iki rekat namaz kılması müstehaptır.
Sonra kalp ile umreye niyet edilir. Sesli olarak niyet edilmesinde de beis yoktur:

[Allahım! Senin rızanı kazanmak için umre yapmak istiyorum, onun ifasını bana kolaylaştır ve kabul et. Allahım! Senin rızan için umre yapmaya niyet ettim ve ihrama girdim. Şayet beni bir şey engeller ise, ihramdan çıkacağım yer, beni umre yapmaktan aciz kılacağın yerdir. (Allahumme innî uriydu el-umre feyesserhâlî ve tegabbelehâ minnî, neveytu el-umre ve ahramtu bihellahu teala fein habeseni hâbis femahallî haysu habestenî.

Sonra şöyle telbiye getirir:

[Allahım! Senin buyruğuna sözüm ve özümle tekrar takrar icabet ettim, buyruğuna boyun eğdim. Sana ortak yoktur. Buyruk ve çağrınına gönülden ve sadakatle icabet ettim. Senin eşin ve ortağın yoktur. Kuşkusuz ki hamd ve nimet Sana mahsustur. Mülk Senin’dir. Bütün bunlarda eşin ve ortağın yoktur Senin. (Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şeriyke kir lebbeyk, innelhamde venni’mete leke velmülk, lâ şerkiyke lek.)]

Telbiyeyi üç defa tekrar eder, efendimiz Muhammed (s.a.v)’e salat getirirken telbiyeye bitirir. Hacı, yüksek bir tepeye çıktığında veya tepeden inerken, arabaya binerken veya arabadan inerken, arkadaşları ve tanıdıkları ile karşılaştığında ve namazların hemen peşinden telbiyeyi tekrarlar.
 
İkinci umreye ek vergi uygulamasının ardından hac ve umre hizmetlerini dolar kuru üzerinden yapılması yeni bir tartışma daha başlattı. Yetkililer ise Suudi Arabistan’ın uyguladığı sistem nedeniyle TL’yle işlem yapılamadığını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2016-2017 yılı umre sezonu başlarken, Suudi Arabistan, ek umre vergisi konusunda geri adım attı. Suudi Arabistan yönetimi, umre için yılda ikinci kez kutsal topraklara gelenlerden talep ettiği 540 dolar ek vergi uygulamasını kaldırdı. Suudi arabistan’ın bu kararı almasında umreye gidenlerin sayısında azalma yaşanabileceği kaygısının ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devreye girmesinin etkili olduğu belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.