Sözleşmeli öğretmen maaşı 2016 miktarı ne kadar öğretmen maaşları netleşti

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli öğrencileri eğitimi için sözleşmeli öğretmen alımı yapıyor. Peki, sözleşmeli öğretmen maaşı 2016 miktarı ne kadar öğretmen maaşları netleşti mi?

Sözleşmeli öğretmen maaşı 2016 miktarı ne kadar öğretmen maaşları netleşti

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli öğrencileri eğitimi için sözleşmeli öğretmen alımı yapıyor. Peki, sözleşmeli öğretmen maaşı 2016 miktarı ne kadar öğretmen maaşları netleşti mi?

11 Kasım 2016 Cuma 13:31
Sözleşmeli öğretmen maaşı 2016 miktarı ne kadar öğretmen maaşları netleşti

Milli Eğitim Bakanlığı, Suriyeli öğrencileri eğitimi için sözleşmeli öğretmen alımı yapıyor. Peki, sözleşmeli öğretmen maaşı 2016 miktarı ne kadar öğretmen maaşları netleşti mi? Sözleşmeli öğretmenler; sözleşme ücreti, ek ödeme, aile yardımı, asgari geçim indirimi ve ek ders ücreti alabilecek.

Sözleşmeli öğretmen sözleşme ücreti


Sözleşmeli öğretmenlere ödenecek sözleşme ücretinin aylık brüt tutarı, başla bir belirleme olmadığı takdirde, 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olarak %3 oranında artacak. Sözleşmeli öğretmenlerden hizmet süresi 5 yıldan az olanlar hakkında, 2016 yılının ikinci altı aylık döneminde brüt 2.754,00 TL tutarında sözleşme ücreti uygulanıyor. 2017 yılının ilk altı ayında, sözleşme ücretinin aylık brüt tutarı 2836,60 TL; net tutarı ise “1.930,06 TL”olacak.


Sözleşmeli öğretmen e ödeme


Öğretmenler hakkında uygulanan ek ödeme oranı %65’tir. Buna göre, en yüksek devlet memurları aylığının %65’i, her ay ek ödeme olarak öğretmen maaşına ilave edilmektedir.
2017 yılının ilk altı ayında, ek ödemenin aylık brüt tutarı 593,15 TL; net tutarı ise “588,65 TL” olacak.

Sözleşmeli öğretmen asgari geçim indirimi (AGİ)


Sözleşmeli öğretmenler eş ve çocuk durumları da dikkate alınarak, her ay asgari geçim indiriminden yararlanacak. Asgari geçim indiriminin miktarı, öğretmenin eş ve çocuk durumuna göre değişecektir. 2017 yılında uygulanacak asgari geçim indirimi miktarları henüz belli olmamakla birlikte, 2016 yılında geçerli olan indirim tutarının (bekar memur için) 2017 yılı için yaklaşık 5-10 TL aralığında artması bekleniyor. 2016 yılında bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz bir öğretmen hakkında uygulanan asgari geçim indirimi tutarı “123,53 TL”dir.

Sözleşmeli öğretmen aile yardımı


Çalışmayan eş ve aile yardımına müstehak çocuklarından dolayı, öğretmenlere her ay aile yardımı ödenmektedir.  Her ay ödenecek aile yardımının miktarı, öğretmenin eş ve çocuk durumuna göre değişecektir. 2017 yılının ilk altı ayında, sözleşmeli öğretmene her ay; çalışmayan eşinden dolayı “204,98 TL”, 7 yaşından küçük her bir çocuğundan dolayı “48,02 TL”, 7 yaş ve daha büyük her bir çocuğundan dolayı da “24,01 TL” ödenecek.

Sözleşmeli öğretmen toplu sözleşme ikramiyesi ve sendika aidatı


Kamu görevlileri sendikalarına üye olan sözleşmeli öğretmenlere yılda 4 defa (her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi ödeniyor. 2017 yılının Ocak ve Nisan aylarında her defasında “71,50 TL” tutarında ikramiye ödenecek. Sendika üyesi sözleşmeli öğretmenlerin ücretlerinden, brüt maaşlarının damga vergisine tabi tutarı üzerinden, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oranda sendika aidatı tahsil edilmektedir. Göreve yeni başlayan öğretmenler için 2017 yılının ilk altı aylık döneminde sendika aidatı yaklaşık “17”TL tutarında olacaktır.

Sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti


Maaş karşılığı girdikleri dersler dışında, öğretmenlere girdikleri her ders saati için ek ders ücreti ödenmektedir.

2017 yılının ilk altı aylık döneminde, girilecek her ders saati karşılığında ödenecek ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde) şöyle olacak.

Sözleşmeli öğretmen nöbet ücreti


Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günlerinde ilgili mevzuatına göre verilen nöbet görevini fiilen yerine getiren sözleşmeli öğretmenler, nöbet ücreti de alıyor. Öğretmenlere 2017 yılında, tutacakları nöbet görevi karşılığında haftada 3 saat ek ders ücreti ödenebilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.