Otonomi nerede açıldı - Otonomi nedir - Otomoni'ye nasıl gidilir

Otonomi nerede açıldı diye merak edenleri için Ankara Akyurt ilçesinde açıldı. Peki, otonomi nedir, otonomiye nasıl gidilir? Otonomi girişi ücretli mi? İşte tüm detaylar...

Otonomi nerede açıldı - Otonomi nedir - Otomoni'ye nasıl gidilir

Otonomi nerede açıldı diye merak edenleri için Ankara Akyurt ilçesinde açıldı. Peki, otonomi nedir, otonomiye nasıl gidilir? Otonomi girişi ücretli mi? İşte tüm detaylar...

02 Aralık 2016 Cuma 15:41
Otonomi nerede açıldı - Otonomi nedir - Otomoni'ye nasıl gidilir

Otonomi nerede açıldı diye merak edenleri için Ankara Akyurt ilçesinde açıldı. Peki, otonomi nedir, otonomiye nasıl gidilir? Otonomi girişi ücretli mi? İşte tüm detaylar...

Şehir içinde faaliyet gösteren ikinci el oto galerilerinin taşınması için Akyurt'ta kurulan Otonomi açıldı. Ankara'da 500 milyon TL'lik yatırımla kurulan Avrupa'nın en büyük otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi açıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın gerçekleştirilecek açılışa üst düzey katılım bekleniyor. Büyükşehir Belediye Meclisince, Emek, Aydınlıkevler, Kazım Karabekir Caddesi, Turan Güneş Bulvarı, Cebeci Dumlupınar Caddesi, Etimesgut İstasyon Caddesi ve Demetevler'de sorun teşkil eden ikinci el oto galerileriyle ilgili, geçen yıl alınan kararların ardından denetimler sıklaştırarak Otonomi'ye taşınma işlemleri hızlandırılmıştı. Toplam 375 bin metrekare alan üzerine kurulu, 551'i otomobil galerisi olmak üzere toplam 663 bağımsız bölümün bulunduğu Otonomi'ye, 6 bin metre uzunluğunda 12 bin ton modifiye, 18 bin ton da binder asfalt serildi. Bölgede trafik güvenliği amacıyla da yollara 265 bariyer döşeyen Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ekipleri ayrıca 14 bin metre bordür taşı, 18 bin 600 metrekare de tretuvar kaplaması yaptı.


BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN OTONOMİ AÇILIŞINDA KONUŞMALAR


Başbakan Binali Yıldırım Avrupa'nın en büyük otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi'nin açılış töreninde konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye büyüyor. Bugünün Türkiyesi dünyanın en büyük 20 ekonomisinin arasında. Burası sadece oto alınıp satılan yer değil. Aynı zamanda bir yaşam alanı haline gelmiş. Güzel bir iş ortaya çıkmış. 551 tane dükkan var. Her bir dükkan bir ekmek kapısı. Burada çalışanlar olacak. Ekonomiye katkı sağlayacak. Tesiste otelinden alışveriş merkezine her şey var. Aynı anda 12 bin arabayı burada göreceksiniz. 5 bin kişi burada iş sahibi olacak. Küçük galerilerde dolaşmayacak Ankaralılar. İstediği kadar çeşidi görecekler, bütün işleri de burada hallolacak. Oturup kahvesini içerken bir yandan işlemlerini yapacak.

İşimiz hizmet, gücümüz millet! Ak Parti'nin siyasetteki tek hedefi millete hizmettir. Havaalanına yakın. Ankara'dan ücretsiz servis olacak. Yetmedi buradan Ankara'ya metroyu da yapacağız. Ankara ile bura arası çok daha yakınlaşmış olacak. Keçiören-Tandoğan metrosunu önümüzdeki ay açacağız.

Ankara yaşanacak bir şehre dönüştü. Ankaralıların yüzde 98'i doğalgaz kullanıyor. Otobüsler de doğalgazla çalışıyor. Yani egzoz duman yok. Bölgenin en büyük kentsel dönüşüm projesi de Mamak'ta gerçekleşiyor. 30 köprü ve viyadük yaptık. Sivas ve İzmir'e hızlı tren çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

OTONOMİ ne demek?

Batı dillerinde özerklik kelimesi (autonomy), köken olarak Yunanca auto ve nomos kelimelerinden gelir. Auto “kendi” anlamına gelirken, nomos “yasa”, “düzen” anlamlarına denk düşmektedir. Bu durumda özerkliğin sözlük anlamı “kendi kendini yöneten”, “kendi kendini yönetme yetki ve kapasitesi” şeklinde tanımlanmıştır.
Bu noktadan hareketle, otomobil ticaretine dönük her türlü işleyişi bünyesinde barındıran Otomobil Ticaret ve Yaşam Merkezi Projemiz, “OTONOMİ” ismini almıştır.

OTONOMİ’de neden yer almalıyım?

Kent içinde çeşitli alanlarda dağınık halde bulunan ikinci el oto galerilerinin, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 11.01.2011 tarih ve 992 sayılı genelge ile şehir dışına taşınması kararı alınmıştır.

Bu çerçevede, OTONOMİ Projesi için İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeye istinaden Esenboğa Yolu üzerindeki yaklaşık 375,000 m2’lik arsa Başkent Otomotivcileri Derneği tarafından satın alınmıştır. 

Projenin Turgut Özal Bulvarı üzerindeki arsasının, Ankara Esenboğa Havalimanı’na 3km mesafesi, bitirilmesi planlanan metro hattına entegre konumu, Ankara kent girişine yakınlığı ve Ankara Fuar Alanı ve Kongre Merkezi olarak geliştirilecek Özel Proje Alanı (ÖPA) ile çevrelenmiş oluşu ve yapımına başlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kampüsü’ne yakınlığı benzersiz niteliklerinden sadece belli başlı olanlarıdır. 

Konumu ve Ankara’nın kentsel gelişim verileri ışığında; oto satış, pazarlama ve servis odaklı olmasının yanı sıra karma kullanım üzerine planlanan ve projelendirilen ‘OTONOMİ’, tüm etapları tamamlandığında, bünyesinde barındırdığı otomotiv odaklı ticaret, donatı alanları ve karma fonksiyonlu işlevleri ile Başkentlilere ve tüm Türkiye’ye kazandırılacak en büyük projelerden biri olacaktır.

Neden aynı ticari faaliyette bulunan diğer firmalarla bir arada bulunayım?

OTONOMİ Projesi,  ikinci el oto satış faaliyetinde bulunan firmaları bir çatı altında toplayarak kurumsal kimliğe kavuşturmak ve sektörde güvenilir ticaret anlayışını yerleştirmek fikri üzerinden yola çıkmıştır.

OTONOMİ bünyesinde yer alacak tüm firmalar bu kimliğin ve anlayışın bir parçası olarak ticari faaliyetlerini geliştirme imkânına sahip olacaklardır.

Güvenlik, servis-hizmet, reklam-pazarlama, tanıtım faaliyetleri gibi birçok konuda OTONOMİ’nin sağladığı tüm avantajlardan yararlanabileceklerdir.

Kümeleşmenin getireceği sinerjinin projenin yatırımsal gücüne yapacağı katkı gözardı edilemeyeceği gibi, bu tip merkezlerde toplanan esnafların ekonomik refah seviyesinin daha da yükseldiği önceki örneklerinden bilinmektedir.

Yaklaşık 12.000 araca ev sahipliği yapacak OTONOMİ’de, oto showroomların açık ve kapalı alanlarının kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek ve araçların rahatlıkla sergilenebileceği nitelikte tasarlanmış oluşu da önemli bir kriterdir.

OTONOMİ’yi benzer projelerden ayıran özellikleri nedir?

Son dönemde hayat bulan ikinci el oto ticaret projeleri, çok büyük yüzde ile AVM konsepti ile tasarlanmış ve hizmetlerini çok katlı ve kapalı alanlarda veren türdendir.
Başkent’in geleceği olarak adlandırılan bir lokasyonda hayata geçecek olan OTONOMİ, hem büyüklüğü hem de tasarım prensipleri ile genel yaklaşımdan çok farklı, bünyesinde oto satışına dönük tüm ihtiyaçları karşılayacak mikro bir şehir özelliği taşımaktadır.

OTONOMİ ‘ de kaç adet oto showroom bulunuyor?

OTONOMİ bünyesinde 461 adet A tipi, 28 adet B tipi olmak üzere toplam 489 adet oto showroom , 10 adet sıfır km. oto satış plazası, 90 adet C tipi oto satış mekanı, 15 adet oto servis bulunmaktadır.

Oto satışıyla ilgili her türlü ticari faaliyetin ve evrak işlerinin yürütülebileceği banka şubeleri, noter, sigorta acentesi  vb. ile restaurant, kafeterya, market, döviz bürosu, kargo vb. sosyal donatılar içeren meydan bloklarımızda da, toplam 25 adet ticari ünite, 68 adet ofis yer almaktadır.

Tüm proje tiplerine ana sayfamızda yer alan “Proje” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

OTONOMİ’de sadece otomobil ticareti mi yapılacak?

375.000m2.lik bir alana sahip OTONOMİ, otomobil ticaret merkezi oluşunun yanı sıra, master planlama aşamasında öngörülen rekreasyon alanları, oto test sürüş alanı, peyzaj alanları, konsept projelere ayrılmış rezerv alanları ile aynı zamanda bir yaşam merkezidir.

Planlama aşamasında projeye entegre edilen sosyal donatı alanları sayesinde, özellikle arabalara ilgi duyan herkesin, OTONOMİ’ye aileleri ile gelerek bir yandan otomobil ve otomobil ile ilgili ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan da birlikte güzelce vakit geçirebilecekleri öngörülmüştür.

İlerleyen dönemlerde bu showroomlarda  başka iş konusu ile faaliyet gösterebilir miyim?
İkinci el oto ticaretinde birleştirici unsur olma vizyonumuz gereği,  hedeflediğimiz şekliyle hizmet ve ürün kalitesinden şaşmamak ve paydaşlarımızı korumak adına OTONOMİ Yönetimi tarafından, bağımsız bölümlerde önceden belirlenen faaliyet konusu dışına çıkılamayacağı yönünde karar alınmıştır.

Örnek vermek gerekirse oto showroom olarak belirlenmiş bağımsız bölümler sadece oto showroom olarak hizmet verebilecektir.

OTONOMİ’nin, şehir merkezine ve diğer belli başlı noktalara uzaklığı ne kadardır?

OTONOMİ, Ankara’nın her yerinden rahatlıkla ulaşma imkanı bulunan Esenboğa Havalimanı’na 3km. mesafede ve havalimanı bulvar yolu üzerinde olup; planlaması yapılmış ve yakın bir tarihte çalışmalarının başlayacağı metro sayesinde de kolaylıkla gelinebilecek bir lokasyona sahiptir.

Tüm toplu taşıma araçlarının da güzergahı üzerinde bulunan OTONOMİ, şehir merkezine 22dk., çevreyolu kavşağına 10dk., Ankara Tren Garı’na 18dk., Ulus Meydanı’na 20dk., Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne 20dk. mesafededir.

Çevre ilçeler Çubuk, Akyurt, Saray ve Pursaklar’ın da merkezinde bulunmaktadır.

Ankara’nın bir başka önemli projesi olan ve bölgede önemli ölçüde insan yoğunluğu oluşturacak Ankara Fuar Alanı ve Kongre Merkezi’ne entegre konumu da OTONOMİ’ye ulaşım anlamında avantaj sağlayacaktır.

OTONOMİ’de fiyatlar ne mertebededir?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kampüsü ve Ankara Fuar Alanı ve Kongre Merkezi ile çevrili OTONOMİ’nin sınırları içerisinde bulunduğu Akyurt İlçesi, havalimanına yakınlığından dolayı elektrik, elektronik, gıda, lojistik, tekstil, otomotiv, mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren çok sayıda firmanın da üretim tesislerini barındırmaktadır.
Dönemsel olarak yinelenen fizibilite çalışmaları, yatırımlara ağırlık verilmiş oluşu neticesinde bölgedeki arsa fiyatlarının Haziran 2013 tarihinden günümüze kadar beş katı oranında arttığını göstermektedir.

Yönetmeliklere ve kalite standartlarına uygun, birinci sınıf malzeme ve işçilikle inşa edilen tüm binalarımız, oto satışı kapsamında yaşanan sergileme, stoklama, bakım-servis hizmetleri, güvenlik ve altyapı olarak şehirdeki faaliyet alanlarında yaşanan sıkıntılara son verecek şekilde tüm ayrıntılar düşünülerek planlanmıştır.

Tüm ünitelerimizin satış fiyatları ile ilgili detaylı bilgiyi satış ofisimizden edinebilirsiniz.

T : 312 398 20 20

Satınalma yerine kiralama yapabilir miyim?

Proje kapsamındaki oto showroom, oto servis, ticari üniteler ile ofisler için konum, kullanım ve metrekarelerine bağlı olarak 2.000TL. ile 20.000TL. fiyat aralığında kiralama seçeneklerimiz mevcuttur.

OTONOMİ’de yaşam ne zaman başlayacak? İnşaat ne aşamada?

2013 yılı mayıs ayında temel atma töreni yapılan OTONOMİ’de, proje kapsamında yer alan tüm oto showroom, oto servis, ticari ünite ve ofislerin inşaatlarının tamamlanma süreci 2015 Haziran ayıdır.
OTONOMİ’de görebileceğimiz örnek bir showroom var mı?

Satış ofisimize uğramanız halinde örnek showroomumuzu ziyaret edebilirsiniz.

OTONOMİ oto showroomlarında kaç tane araç sergilenebiliyor?

Oto showroomlarımızın kapalı ve açık alanlarında 20-25 sayı aralığında araç sergilenebilmekte ve stoklanabilmektedir. Ayrıntılı plan yerleşimleri için ana sayfamızda yer alan ”Proje” sekmesini inceleyebilirsiniz.

OTONOMİ oto showroomlarında ısınma nasıl sağlanacak?

Oto showroomlar için ısıtma ve ilaveten soğutma için VRF sistemi uygulanmaktadır. Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş olan VRF; Türkçemize, değişken debili soğutucu akışkanlı klima sistemi olarak çevrilmiştir.
Özetle, klima teknolojisinin bir adım daha ileri taşınarak; bir dış üniteye tek bir bakır boru hattı üzerinden değişik tip ve kapasitelerde çok sayıda iç ünitenin bağlanabildiği, ısıtma ve/veya soğutma yapabilen direkt genleşmeli merkezi klima sistemler olarak tanımlanmaktadır.

OTONOMİ’de trafik ya da park sorunu olmayacak mı?

Master planlama aşamasında yapılan trafik ve altyapı etüdleri neticesinde, projenin tüm etapları tamamlandığında günün en yoğun saatlerinde yaklaşık 11.000 ziyaretçi ve 7.000 araç girişi olacağı öngörüsünden hareketle trafik sirkülasyonun sorunsuz sağlanması için, projemizde, 25 metre genişliğinde bulvar yolları, 16 metre genişliğinde ara yollar planlanırken yol kenarlarında park ve duraklama amaçlı 2,5mt. genişliğinde paralel park alanları ile proje genelinde misafir park alanları ayrılmıştır.
Son Güncelleme: 02.12.2016 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.