EYT Son Durum ! SGK Başkanından Önemli Açıklama Emeklilikte Yaşa Takılanlar Artık Çözüm Bekliyor

EYT Emeklilikte yaşa takılan onbinlerce vatandaş bu konuyla ilgili yapılacak çalışmaların artık sonuçlanmasını istiyor. merakla bekliyor. Bu durumdaki kişiler EYT konusunda yapılan son dakika haberlerini ve yeni gelişmeleri İnternet üzerinden takip ediyor. Referandum sonrası bir çalışma var mı? yapılacak mı? son düzenlemeler ve haberler sitemizde...

EYT Son Durum ! SGK Başkanından Önemli Açıklama Emeklilikte Yaşa Takılanlar Artık Çözüm Bekliyor

EYT Emeklilikte yaşa takılan onbinlerce vatandaş bu konuyla ilgili yapılacak çalışmaların artık sonuçlanmasını istiyor. merakla bekliyor. Bu durumdaki kişiler EYT konusunda yapılan son dakika haberlerini ve yeni gelişmeleri İnternet üzerinden takip ediyor. Referandum sonrası bir çalışma var mı? yapılacak mı? son düzenlemeler ve haberler sitemizde...

24 Mayıs 2017 Çarşamba 08:57
EYT Son Durum ! SGK Başkanından Önemli Açıklama Emeklilikte Yaşa Takılanlar Artık Çözüm Bekliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, erken emekliliği yönelik bir çalışmanın olmadığını söyledi.

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların talep ettiği düzenleme , gerek hükümetten gerekse SGK tarafından gerekçeleriyle reddediliyordu. Erken emeklilik konusunda son olarak SGK Başkanı yeni bir açıklama daha yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı , erken emekliliğin büyük bir maddi külfet yaratacağını dile getirdi. Bağlı,"200 milyar lira varsa emekli edelim. Yıllık 20 milyar lira ödeme yapıyoruz. Bunu bugünkü sistem kaldıramaz. Bunun için primleri yüzde 100 artırıp, maaşları yüzde 50 düşürmek gerekiyor.Şu anda kadınlarda 58, erkeklerde 60 emeklilik yaşı uygulanıyor. 

Buna rağmen bunu delmeye çalışıyorlar. Önceleri çıraklık eğitiminin emeklilik başlangıcı alınmasını istediler. Şimdi de staj süresinin emeklikten sayılması isteniliyor. Böylece bir süre sonra emeklilik yaşının yeniden düşürülmesine kadar gidecek" dedi.

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı: "Emeklilere promosyon ile ilgili; anlaşmalı bankalar ve PTT tarafından şu ana kadar 9 milyon 620 bin 928 kişiden taahhüt alındı"
"9 milyon 296 bin 886 kişiye yaklaşık 3.5 milyar TL promosyon ödemesi yapıldı. Mayıs sonu itibariyle inşallah taahhüt ettiğimiz şekilde bütün emeklilerimiz promosyonlarını almış olacaklardır"
"6736 Sayılı Kanun ile yeniden yapılandırmaya müracaat edenlerin ilk taksit ödeme tarihi Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı"

"Mayıs ayı sonuna kadar gelip ilk taksitlerini ödedikleri takdirde yeniden yapılanmaları bozulmayacak. Aksi takdirde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen Yeniden Yapılandırma Kanunu kapsamına girmedikleri için yeniden yapılandırmaları bozulacak ve haklarında yine işlem başlatmak zorunda kalacağız"

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, 3 Ağustos 2016 tarihli 6736 Sayılı Kanun ile borçlarını yeniden yapılandırmaya müracaat edenlerin ilk taksit ödeme tarihinin Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldığını bildirerek, "Yeniden yapılandırmaya müracaat eden bütün sigortalılarımızdan rica ediyoruz, 31 Mayıs'a kadar mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu'na ilk taksiti ödediğiniz takdirde yapılandırmanız bozulmayacaktır" dedi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, SGK Kavaklıdere Eğitim Tesisi'nde basın mensupları ile bir araya geldi. Burada kurumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bağlı, 'Sosyal Güvenlik Haftası'nda temel amacın sosyal güvenlik bilincini yaygınlaştırmak, sosyal güvenlik faaliyetlerinin tanıtımını yapmak, farkındalık oluşturmak olduğunu ve bu seneki ana temanın da 'Kayıt dışılık' olarak belirlendiğini söyleyerek, "Kayıt dışılıkla mücadele dolayısıyla yaptığımız icraat ve faaliyetlerde kayıt dışılığa vurgu yapmak, kayıt dışılıkla mücadele hususunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Sosyal güvenlik bir kültür ve bilinç meselesi. 2016 yılı hem makro ekonomik dengeler açısından hem iç ve dış siyasal konjonktür açısından sıkıntılı bir yıl olarak geçti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun 22 Şubat 2017'de yayınladığı Kamu Hizmetinde Memnuniyet anketine baktığımızda 2016 yılı sonucu itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu 9.2 puanlık bir memnuniyet artışı göstermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret buyurduğu ve Sayın Bakanımız tarafından rotası, içeriği belirlenen Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi'nin birinci ve ikinci fasıl faaliyetlerinde kurum başkanı olarak, bizzat bulunduk. 81 ili iki kere taradık. İnşallah bu haftadan itibaren de milli seferberlik kapsamında bu sefer iş sağlığı ve güvenliği temalı olarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Lise ve üniversite mezunlarına ilave 2 yıl sağlık hizmeti sağlama imkanı getirildi. 25 yaş altı gençlerimizin yani 5 milyon 558 bin 124 gencimizin 4.7 milyar TL birikmiş Genel Sağlık Sigortası borcu da silindi. Kısmi süreli çalışan sigortalıların Genel Sağlık Sigortalılık durumuna yönelik düzenlemeler 6745 ile yapıldı. Er ve erbaşlarımız Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Bütün er ve erbaşlarımıza Genel Sağlık Sigortasından yararlanma imkanı getirilerek Genel Sağlık Sigortası kapsamı yüzde 99'a çıkarıldı" ifadelerini kullandı.

"11 milyonu aşkın emeklimizin yaklaşık yüzde 83'ü promosyonunu almış bulunmaktadır"

Bağlı, genel olarak 2002'den beri Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sosyal güvenlik hizmetleri anlamında emeklilerin milli gelirden daha fazla pay alması yönündeki trendin 2016 yılında da devam ettiğini kaydederek, "Bir taraftan milli gelirimiz artarken bir taraftan emeklilerin milli gelirden aldığı payın arttığını görüyoruz. Emeklilere promosyon imkanı ile anlaşmalı bankalar ve PTT tarafından şu ana kadar 9 milyon 620 bin 928 kişiden taahhüt alındı, 9 milyon 296 bin 886 kişiye yaklaşık 3.5 milyar TL ödeme yapılmış, 11 milyonu aşkın emeklimizin yaklaşık yüzde 83'ü promosyonunu almış bulunmaktadır. Mayıs ayı sonu itibariyle inşallah taahhüt ettiğimiz şekilde bütün emeklilerimiz promosyonlarını almış olacaklardır. Memur emeklilerinin 30 yıl üstü hizmet sürelerinin ikramiyelerin ödenmesi konusunda da 198 bin 813 kişiye 1 milyar 22 milyon TL ödeme şu ana kadar yapıldı. Astsubay emeklilerinin intibak problemi vardı, çözüldü. Özellikle terörle mücadele kapsamında, terör eylemleri nedeniyle yaralanmasına rağmen malul sayılamayan terörle mücadele mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik 684 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname çıkarılmıştı. 1053 Sayılı Vazife Malullerinin Nevileri ile Dereceleri Hakkında Nizamname'ye tabi tutulup 6. dereceye kadar emekli, maluliyet maaşı bağlanma imkanı sağlanmıştı. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye'de ikamet etmeyen soydaşlarımızın sağlık yardımından yararlanma imkanı getirildi. Yine 53 lira 33 kuruş üzerinden bunların da Genel Sağlık Sigortası primi ödediklerinde Türkiye'de sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanını getirmiş olduk" şeklinde konuştu.

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, erken emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklama yaptı. Bakan Müezzinoğlu bir önceki açıklamasında da EYT'liler için, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını, bu durumun yeniden düzenleneceğini ve artık sağlık hizmetlerinden GSS kapsamında yararalanabileceklerini söyledi. İşte emeklilikte yaşa takılanlar konusunda son haberler.
 
 
BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NDAN SON AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz." dedi.
 
Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
 
"Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı  ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda  çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti  alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine  tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti  alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve  çalışmamız söz konusu değil."
 
SAĞLIK HİZMETLİ KONUSUNDA SORUN GSS KAPSAMINDA ÇÖZÜLECEK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını söyledi.
 
Bu kişilerin sağlık primi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:
 
"Bu sağlık primi onları zora sokuyor. Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Sağlık Sigortası'nda yapacağımız değişiklik ile aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek. Sadece devlet hastaneleri değil özel ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek. Daha önce 3 grup ödeme gerekiyordu. Bir grup 2 asgari ücretin üzerinde geliri varsa 427 TL idi. Onun altında 213 lira en alttaki 71 TL."


ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM NEDİR? 2017

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.
 
Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi.
 
8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.
 
Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.
 
Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017'de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor.
 
ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 5 FORMÜL

Tüm çalışanların hayali emekli olmak. Ülkemizde çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. İşte erken emekliğin formülleri:
 
Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.
 
Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.
 
Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.
 
15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.
 
Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar son dakika haberleri, emeklilik yaşı nedeniyle mağdur olan milyonlarca vatandaşın ilgisini çekmeye devam ediyor. EYT Mağdurları son durum son derece önemli. Pek çok kişi erken emeklilik yasası çıkmasını istiyor.16 Nisan 2017'de yapılan Anayasa Değişikliği Referandumu sonrası, pek çok farklı grubun olduğu gibi, EYT Mağdurları'nın da beklentisi arttı. Emeklilikte Yaşa takılan pek çok kişi, yetkililerin artık bu sorunu çözmesini istiyor.Fakat Referandumun üzerinden geçen 2.Haftanın sonunda da henüz EYT Mağdurları için atılmış bir adım veya yetkililerden bu yönde gelen bir açıklama bulunmuyor.Erken Emeklilik konusunda konuşma yapan son kişi ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu oldu. Emeklilik yaşının Türkiye'de bir hayli erken olduğunu savunan Müezzinoğlu, konu ile ilgili;"Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz." sözleri ile eyt mağdurlarının umutlarını boşa çıkardı.EYT'liler ile ilgili tek yapabileceklerinin sağlık sigortası konusu olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, konu ile ilgili;" Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve çalışmamız söz konusu değil." ifadelerini kullandı.Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili sadece 53 TL Karşılığında GSS'den yararlanma hakkı çıkmış durumda. Öyle görünüyor ki konu ile ilgili önümüzdeki günlerde de bir adım atılamayacak.

Uzun bir çalışma hayatından sonra emekli olma hayali ile yaşayan vatandaşlar için son dakika gelişmesi Bakan Mehmet Müezzinoğlu tarafından verildi.

Referandum öncesinde dört gözle bekledikleri erken yaşta emeklilik yasa tasarısı referandum sonrasına kaldı. 

Geçtiğimiz günlerde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeni açıklamalarda bulundu. Prim gün sayısını doldurmuş ve 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen vatandaşlar bu süre zarfında sağlık hizmetlerinden yararlanamadıklarından ve bu durumun yeniden düzenleneceğinden bahsetti. Bu durumda mağduriyet yaşayan emekli adayları sağlık kapsamından yararlanabilmeleri için gerekli büyük adımlar atıldı.

GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için 53 TL ödemeleri dahilinde sağlık haklarından yararlanma fırsatı yakalayacaklar. Erken yaşta emekli olmak için adeta gün sayan ve Hükümetten bir haber bekleyen vatandaşların bu beklentisi Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamaları ile son buldu. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için beklenen müjdeli haber hala gelmedi.

Erken Yaşta Emeklilik İçin Son Açıklama

Bakan Müezzinoğlu;”Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz.” dedi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ 2 yıl önce

MaşAllah her gün ısıtıp ısıtıp önümüze koymadan usanmadiniz aynı haberleri

Avatar
Eyt 2 yıl önce

Yasa neden biz eyt'liler için geriye dönük işletilip hakkımız gasp ediliyor.Yorum yazmak için bu alanı kullanabilirsiniz. Yorum yazarken lütfen aşağıda yazılan uyarıları göz önünde bulundurunuz!

Avatar
Olgun Kaymakci 2 yıl önce

Haram olsun hakimize

Avatar
Garip 2 yıl önce

2019da görüşürüz

Avatar
Selvi odabaşı 2 yıl önce

Bu kadar adaletsiz bir düzen ve sistem var. Bir taraftan e tane emekli maaşı alan vatandaş var. Diğer tarafta aynı yaşta bir emekli maaşı alamayan eyt var. Bu nasıl düzen nasıl sistem. Haktan adaletten bahsedenler bütün vebalimiz sizin üzeriniz de.

Avatar
ayhan 2 yıl önce

Bu dünyanın bir de öbür tarafı var.
HAKKIMIZI YEDİNİZ,HELAL ETMİYORUM.

Avatar
Kazım adıgüzel 2 yıl önce

Sayın yetkililerbizden öncekilerin cezasını bizçektik bizden sorakiler bizim hakımızın verilmesini istiyoruz

Avatar
FERİT 2 yıl önce

Arkadaşlar bu hükümet ne eytlilerin nede staj mağdurlarının sorununu çözme taraftarı değil bu aşikar istediğimiz kadar yazalım değiştirmeyecekler. Yanlış politikaların cezalarını çekiyoruz emekli oluyor vatandaş vefat ediyor maaşı eşine kalıyor okey fakat eş vefatından sonra evlenmemiş kızına kalıyor yani devlet 1 emekli için devamlı maaşı ödemeye devam ediyor yani eşine ödeme yaparsın sonrasında 18 yaşından küçük çocuğu varsa onada devam ettirirsin ama 30-35 gibi yaşlara gelmiş kişiye ödemeye devam etmezsin sonra evlenmiş kadın bile emekli maaaşını almak için boşanma yoluna bile gidip dolandırma yoluna başvuruyor bunların çözümlenmesi lazım emekliliği hakedene verilmesi lazım oradaki birikim başkalarına aktarılmaması lazım