EYT Son Durum ! Emeklilikte Yaşa Takılanlar Artık Çözüm Bekliyor

Emeklilikte yaşa takılan onbinlerce vatandaş bu konuyla ilgili yapılacak çalışmaları merakla bekliyor. Bu durumdaki kişiler EYT konusunda yapılan son dakika haberlerini ve yeni gelişmeleri İnternet üzerinden takip ediyor. Referandum sonrası bir çalışma var mı? yapılacak mı? son düzenlemeler ve haberler sitemizde...

EYT Son Durum ! Emeklilikte Yaşa Takılanlar Artık Çözüm Bekliyor

Emeklilikte yaşa takılan onbinlerce vatandaş bu konuyla ilgili yapılacak çalışmaları merakla bekliyor. Bu durumdaki kişiler EYT konusunda yapılan son dakika haberlerini ve yeni gelişmeleri İnternet üzerinden takip ediyor. Referandum sonrası bir çalışma var mı? yapılacak mı? son düzenlemeler ve haberler sitemizde...

16 Mayıs 2017 Salı 14:55
EYT Son Durum ! Emeklilikte Yaşa Takılanlar Artık Çözüm Bekliyor

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, erken emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklama yaptı. Bakan Müezzinoğlu bir önceki açıklamasında da EYT'liler için, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını, bu durumun yeniden düzenleneceğini ve artık sağlık hizmetlerinden GSS kapsamında yararalanabileceklerini söyledi. İşte emeklilikte yaşa takılanlar konusunda son haberler.
 
 
BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NDAN SON AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz." dedi.
 
Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
 
"Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı  ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda  çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti  alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine  tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti  alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve  çalışmamız söz konusu değil."
 
SAĞLIK HİZMETLİ KONUSUNDA SORUN GSS KAPSAMINDA ÇÖZÜLECEK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını söyledi.
 
Bu kişilerin sağlık primi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:
 
"Bu sağlık primi onları zora sokuyor. Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Sağlık Sigortası'nda yapacağımız değişiklik ile aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek. Sadece devlet hastaneleri değil özel ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek. Daha önce 3 grup ödeme gerekiyordu. Bir grup 2 asgari ücretin üzerinde geliri varsa 427 TL idi. Onun altında 213 lira en alttaki 71 TL."


ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM NEDİR? 2017

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.
 
Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi.
 
8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.
 
Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.
 
Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017'de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor.
 
ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 5 FORMÜL

Tüm çalışanların hayali emekli olmak. Ülkemizde çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. İşte erken emekliğin formülleri:
 
Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.
 
Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.
 
Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.
 
15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.
 
Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar son dakika haberleri, emeklilik yaşı nedeniyle mağdur olan milyonlarca vatandaşın ilgisini çekmeye devam ediyor. EYT Mağdurları son durum son derece önemli. Pek çok kişi erken emeklilik yasası çıkmasını istiyor.16 Nisan 2017'de yapılan Anayasa Değişikliği Referandumu sonrası, pek çok farklı grubun olduğu gibi, EYT Mağdurları'nın da beklentisi arttı. Emeklilikte Yaşa takılan pek çok kişi, yetkililerin artık bu sorunu çözmesini istiyor.Fakat Referandumun üzerinden geçen 2.Haftanın sonunda da henüz EYT Mağdurları için atılmış bir adım veya yetkililerden bu yönde gelen bir açıklama bulunmuyor.Erken Emeklilik konusunda konuşma yapan son kişi ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu oldu. Emeklilik yaşının Türkiye'de bir hayli erken olduğunu savunan Müezzinoğlu, konu ile ilgili;"Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz." sözleri ile eyt mağdurlarının umutlarını boşa çıkardı.EYT'liler ile ilgili tek yapabileceklerinin sağlık sigortası konusu olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, konu ile ilgili;" Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve çalışmamız söz konusu değil." ifadelerini kullandı.Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili sadece 53 TL Karşılığında GSS'den yararlanma hakkı çıkmış durumda. Öyle görünüyor ki konu ile ilgili önümüzdeki günlerde de bir adım atılamayacak.

Uzun bir çalışma hayatından sonra emekli olma hayali ile yaşayan vatandaşlar için son dakika gelişmesi Bakan Mehmet Müezzinoğlu tarafından verildi.

Referandum öncesinde dört gözle bekledikleri erken yaşta emeklilik yasa tasarısı referandum sonrasına kaldı. 

Geçtiğimiz günlerde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeni açıklamalarda bulundu. Prim gün sayısını doldurmuş ve 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen vatandaşlar bu süre zarfında sağlık hizmetlerinden yararlanamadıklarından ve bu durumun yeniden düzenleneceğinden bahsetti. Bu durumda mağduriyet yaşayan emekli adayları sağlık kapsamından yararlanabilmeleri için gerekli büyük adımlar atıldı.

GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için 53 TL ödemeleri dahilinde sağlık haklarından yararlanma fırsatı yakalayacaklar. Erken yaşta emekli olmak için adeta gün sayan ve Hükümetten bir haber bekleyen vatandaşların bu beklentisi Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamaları ile son buldu. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar için beklenen müjdeli haber hala gelmedi.

Erken Yaşta Emeklilik İçin Son Açıklama

Bakan Müezzinoğlu;”Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz.” dedi

Son Güncelleme: 16.05.2017 14:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
madur 2 yıl önce

SN BAKAN MÜEZZİNOĞLU NE SABRI SABIRMI KALDI MEZARDA EMEKLİLİK İSTEMİYORUZ HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ EL İNSAF

Avatar
Harun 2 yıl önce

EYT liler çok mağdur işte bulamıyorlar bu mağduriyetimiz giderilmediği müttetce akp ye oy yok

Avatar
Harun 2 yıl önce

Biz eyt li ler 50 yaşına gelmişiz bu yaştan sonta hiçbir kuruluş iş vermiyor pirim ve gün sayımız dolu olduğu halde hakkımız gasp edilerek emeklide olamıyoruz çok mağduruz bu mağduriyetimizin bir an önce giderilmrsini istiyoruz

Avatar
eyt mağduru 2 yıl önce

parti kuralım meclise girelim.. o zaman olur bence

Avatar
ziya 2 yıl önce

Hakkimizi verin sadaka istemiyoruz

Avatar
Misafir 2 yıl önce

Oyumu vermem

Avatar
erol 2 yıl önce

Hergün aynı şeyi güncellemeyin sizde sıktınız artık

Avatar
cüneyt 2 yıl önce

asla oy vermem