Bankacılıkta Yeni Vergi Düzenlemesi Kapıda!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe yeni vergi düzenlemesine gidilebileceğinin altını çizdi. İşte detaylar.

Bankacılıkta Yeni Vergi Düzenlemesi Kapıda!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe yeni vergi düzenlemesine gidilebileceğinin altını çizdi. İşte detaylar.

16 Nisan 2016 Cumartesi 21:45
Bankacılıkta Yeni Vergi Düzenlemesi Kapıda!
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe yeni vergi düzenlemesine gidilebileceğinin altını çizdi. İşte detaylar.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Son iki ayda Türkiye'ye  yönelen sermaye akımlarının artmış olması bizler açısından sevindirici. Türkiye  ile ilgili kırılganlık söylemlerini aşağıya çekiyor." dedi. 
Ağbal, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) - MASAK Çalıştayı'nın açılışında  yaptığı konuşmada,? para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda  bankaların önemli bir paydaş olduğunu ifade etti.

Bankaların sadece kara para aklama ile mücadele değil, her bakımdan  ekonominin temel direklerinden bir tanesi olduğunu belirten Ağbal, "Bugün  ekonomiyle ilgili bir kaç şey konuşacaksak bunun başında bankalarımız var.  Ekonomimizin güçlü yanlarını konuşurken söylediğimiz iki konu var. Birincisi  güçlü bankacılık sistemine sahip olmamız. İkincisi ise güçlü maliye  politikasıdır. Mali disiplini esas alan sürdürülebilir maliye politikasının devam  ettirilebilmesidir." diye konuştu.

Bakan Ağbal, son dönemde global krizden bu yana ileriye dönük  iyimserlikler içinde olunsa da global anlamda gerçekleşmelerin bu iyimserlikle  uyuşmadığını dile getirdi.

Gelişmekte olan ülkelerde bir miktar kırılganlık olabileceğini ifade  eden Ağbal, ancak 2016 yılının 2015'ten daha iyi bir yıl olacağını öngördüklerini  söyledi.

Naci Ağbal, şöyle devam etti:

"Ocak ayındaki ilk gelen rakamlar maalesef piyasalardaki beklentileri  bir miktar olumsuza döndürdü. Ama kırılganlıklarda ya da değişimde öyle bir hız  var ki, şubat ayının ortalarına geldik şimdi piyasalar olumluya döndü. Global  krizden sonra dünya ekonomisi hala istenilen noktalarda değil. Hala global kriz  öncesi seviyelerin çok uzağında. Özellikle finansal kırılganlıklar devam ediyor.  Büyümenin aşağıya gelmesiyle küresel ticarette daralma var. Bütün bunlar gelişmiş  ve gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor. Dünya değişim ve dönüşüm döneminden  geçiyor. İyimser açıklamaların yanında karamsar açıklamaları da birlikte  görüyoruz. Bunların karşısında bir ihtiyatlı duruş sergilemek zorundayız.  

Son 14 yıldır önceki yıllara kıyasla önemli kazanımlar elde etti.  Ekonomimizin genel çerçevesini oluşturan temel parametreler geçmiş dönemlerle  mukayese edilemeyecek kadar iyi. Ama bu bizim ihtiyatlı duruş sergilememizi asla  ortadan kaldırmıyor. İyi haberlerden memnun olacağız. Risklerin varlığını  bileceğiz ve onları yöneteceğiz."


 Maliye Bakanı Naci Ağbal, bankacılık sistemine ilişkin  Kurumlar Vergisi, Katma Değer vergisi, Banka sigorta Muamele Vergisi (BSMV) gibi  bazı belirsiz alanlar bulunduğunu belirterek, "Bu belirsiz alanlarla ilgili  açıklığa kavuşturulması gereken konular var. Onları düzenliyoruz. Bütün finans  sektörünün bu vergi kanunları karşısında aynı duruma gelmesini istiyoruz" dedi. 

Ağbal, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Türkiye Bankalar  Birliği (TBB) tarafından Grand Hyatt Otel'de düzenlenen MASAK-TBB Çalıştayının  açılış konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Bankacılık sektörüne yönelik vergi düzenlemesinden bahsettiniz. Biraz  detay verebilir misiniz?" şeklindeki soruya karşılık Ağbal, "Türkiye Bankalar  Birliğinin bankacılık sistemine ilişkin ifade ettiği bazı belirsiz alanlar vardı.  Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi, Banka Sigorta Muamele Vergisi gibi.  Yaptığımız istişarelerde bu belirsiz alanlarla ilgili açıklığa kavuşturulması  gereken konular var. Onları düzenliyoruz" diye konuştu.

Ağbal, düzenlemeyle ilgili bu hasta sonu Yatırım Ortamını İyileştirme  Koordinasyon Kurulunda (YOİKK) çalışma gerçekleştireceklerini kaydederek, daha  sonra Başbakanlığa düzenlemeyi sevk edeceklerini ve açıklama yapacaklarını dile  getirdi. Ağbal, yapacakları düzenlemeleri Reformları İzleme Komisyonunda  görüşeceklerini ve çalışmayı bir iki hafta içerisinde bitireceklerini bildirdi.

"Bankacılık sistemi, finans sistemi, reel sektörle ilgili olarak  düzenlemelerimiz var. Hepsindeki amacımız yatırım ortamını iyileştirmek" diyen  Ağbal, Damga Vergisi ile yaygın şikayetler olduğunu, burada kayıt dışılığa iten  veya iş yapmaktan alıkoyan düzenlemelerle ilgili bir çalışma yaptıklarını ifade  etti.

Ağbal, "Burada Damga Vergisi yükümlülüklerini özellikle sözleşmeler  bağlamında nasıl azaltabiliriz diye çalışmalarımız var. Onu YOİKK'da konuşacağız  ve ondan sonra inşallah açıklayacağız" değerlendirmesinde bulundu.


Bu ve bunun gibi en güncel ekonomi haberlerine sitemizden ulaşabilirsiniz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.