Bakan Faruk Çelik:" Personel Alımı Yapabiliriz "

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, süt ve et fiyatlarıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Detaylar haberimizde.

Bakan Faruk Çelik:" Personel Alımı Yapabiliriz "

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, süt ve et fiyatlarıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Detaylar haberimizde.

07 Nisan 2016 Perşembe 22:18
Bakan Faruk Çelik:" Personel Alımı Yapabiliriz "
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, süt ve et fiyatlarıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Detaylar haberimizde.


Bakan Çelik, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ve dernek üyelerini makamında kabul etti.

Çelik, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu, yağlı tohumların da sektörün içerisinde ayrı stratejik bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Tarımsal desteklere ilişkin değerlendirmede bulunan Çelik, "Desteklerin yıl içinde yaygın değil derli toplu bir şekilde ödenmesiyle ilgili bakışımızda bir sorun yok, bunu da kamuoyu ile paylaşacağız. Desteklerle ilgili müracaatların tek sefere indirilmesi ve ödemelerin de yıl içinde iki kez yapılması şeklinde bir yaklaşımımız var." ifadesini kullandı.

Çelik, yağlı tohumların üretim ve ithalat kalemleriyle ilgili verileri incelediklerine dikkati çekerek, "Bu yılı hazırlık dönemi olarak değerlendiriyoruz, Önümüzdeki yıl ihtiyacımız olan ürünlere dönük nerede ne kadar ekilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyorsa çalışmaları daha somut hale getiriyoruz." ifadesini kullandı.

Tağşiş meselesine çok önem verdiklerinin altını çizen Çelik, konuyla ilgili mevcut mevzuatın yeterli olmadığını ve daha fazla yaptırım içeren düzenlemeyi hazırladıklarını söyledi.

Büyükhelvacıgil ise sektörün yaklaşık 7,5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu belirterek, sektöre ilişkin sorunları dile getirdi.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çelik, Türkiye Hayvancılık  Kooperatifleri Merkez Birliği (HAYKOOP) yönetim kurulunu ve 25 ilden gelen  üyelerini makamında kabul etti. 

Çelik, kabulde yaptığı açıklamada, hayvancılığın geleceği açısından  alınacak kararların günübirlik değil kalıcı olması gerektiğine işaret ederek,  Türkiye'nin ette ve sütte kendine yeten, hatta ihracat yapan bir ülke durumunda  olması gerektiğini vurguladı. 

Göreve geldiği günden beri bütün sektör paydaşlarıyla, sivil toplum  kuruluşlarıyla hayvancılığın geleceğini tartıştıklarını hatırlatan Bakan Çelik,  bu istişarelerden çıkan sonuçlarla ilgili şu  değerlendirmelerde bulundu:  

"Süt varlığımızı koruyamazsak, hayvan varlığımızı koruyamayız. Sütteki  kaliteyi arttıramazsak, dünya piyasalarında yer alamayız. bugün geldiğimiz  noktada, süt üretimimizin iyi bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hem  hükümet hem de sivil toplum kuruluşları olarak, süt arzı fazla demeyip bunun  talebe dönüşmesi ve tüketilmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Ne yazık ki  genel olarak, süt tüketimini arttırmaya yönelik bir yaklaşım sergilendiğini  söylememiz mümkün değil." 


Televizyonlarda süt ve diğer doğal ürünlerin tüketimini olumsuz  etkileyecek değerlendirmelerin yapıldığını, bunların da bütün bitkisel, hayvansal  üretimleri ciddi şekilde etkilediğini ifade eden Çelik, sistemin, bu keyfi  değerlendirmelerden uzaklaştırılması için çalıştıklarını  kaydetti. 

Çelik, "Bununla ilgili televizyonlarda düzenli programlar yapılarak  doğal yiyecek ve içeceklerin tüketiminin tavsiye edilmesini, bilim ehli ve teknik  arkadaşlarımız tarafından konuların doğru şekilde anlatılmasını sağlamaya yönelik  çalışmalara da başlıyoruz." görüşüne yer verdi. 

Dış pazarı genişletmenin, yeni pazarlar bulmanın önemine dikkati çeken  Çelik, aracılar nedeniyle üreticinin yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracak  düzenlemeler ve bakış açılarının birlikte geliştirilmesi gerektiğini  belirtti. 

Bakan Çelik, özellikle süt, et ve ekmek konularındaki sorunların  çözümüne öncelik verdiklerini, bu sorunların ortadan kalkması için  ilgili  sektörlerle  konuştuklarını ve gereken adımları attıklarını kaydetti. Çelik,  "Ancak sütle ilgili dolambaçlı yollara giren bazı iş çevreleri hepimizi çok üzdü,  bunlara gerek yoktu." ifadesini kullandı. 

'ÜRETİCİ, SANAYİCİ, BİRLİKLER ZİNCİRİN HALKALARI'

Üreticinin, sanayicinin ve birliklerin, bir zincirin halkaları  olduğuna işaret eden Bakan Çelik, "Sektörün geleceği ve menfaatleri bu kadar  birbirini ilgilendirirken, bu zincirin halkalarının birbirine çalım atması kadar  yanlış bir şey olamaz." değerlendirmesinde bulundu. 

Üretici birliklerinin daha derli toplu hale gelmesi ve düzensizliğin  ortadan kalkması için yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalıştıklarını bildiren  Bakan Çelik, şöyle devam etti: 

"Bir merkez birliği olacak. İllerde ise hayvansal ve bitkisel üretim  birliği niteliğinde iki ya da üç birlikten oluşacak bir model düşünüyoruz. Tüm  birliklerin temsil edildiği, şube olarak hepsinin içinde yer aldığı bir yapıyı  kurmanın, sektörümüz ve üreticiler açısından daha faydalı olduğunu düşünüyoruz." 

Üreticilerle sadece aidatlar üzerinden bir ilişki kurmanın doğru  olmadığını belirten Çelik, ayrıca üreticilerin desteklemelerle ilgili prosedürden  kaynaklı dosya masrafları ve kesintiler nedeniyle yorulduğunu, sıkıntı yaşadığını  kaydetti. 

HAYKOOP Genel Başkanı Ahmet Ertürk de süt fiyatı konusunda Bakanlığın  ortaya koyduğu iradeyle piyasanın toparlanmaya başladığına dikkati çekti. Ertürk,  birliklerin yeniden yapılandırılması yönündeki çalışma konusunda da Bakan Çelik'e  teşekkür etti. 


Bu ve bunun gibi en güncel ekonomi haberlerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.