2016 Torba Kanun Yasa Maddeleri Açıklandı! Maddelerin İçerikleri Neler?

2016 yılı Torba Kanun Yasa Maddeleri Meclis Genel Kurulu tarafından onaylanıp açıklandı.

2016 Torba Kanun Yasa Maddeleri Açıklandı! Maddelerin İçerikleri Neler?

2016 yılı Torba Kanun Yasa Maddeleri Meclis Genel Kurulu tarafından onaylanıp açıklandı.

27 Nisan 2016 Çarşamba 00:52
2016 Torba Kanun Yasa Maddeleri Açıklandı! Maddelerin İçerikleri Neler?
  2016 yılı Torba Kanun Yasa Maddeleri Meclis Genel Kurulu tarafından onaylanıp açıklandı.Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen torba kanun, mega projeler kapsamında bulunan Kanal İstanbul'dan genel sağlık sigortası borçlarının silinmesine hatta 15 bin polis alımı ve muhtaçlık aylığına kadar kapsamlı düzenlemeler içeriyor. Kabul edilen düzenlemenin, torba kanun'un sadece 1. bölümü olduğunu unutmamakta fayda var. Yani yeni torba kanun ile gelecek farklı düzenlemeleri bekleyen vatandaşlarımızın biraz daha beklemesi gerekiyor. Hazırlanan çalışmalar iptal edilmiş değil, sadece bölüm bölüm geçiriliyorlar.

Kabul edilen 1. bölümde 16 farklı madde yer alıyor. Bu maddeler arasından en dikkat çekenleri ise, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, GSS primlerinin silinmesi, muhtaçlık aylığı, polis alımı gibi konular. Öne çıkan maddelere yakından bakacak olursak gelişmeler şu şekilde; Zorunlu Trafik Sigortası: Zorunlu trafik sigortası sebebiyle zarar görenvatandaş, dava açarak mağduriyetini mahkemeye taşımadan önce sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunarak, belgelerini ilettiği tarihten itibaren 8 iş günü içerisinde hakkını sigorta şirketinden alabilecek.  Kanal İstanbul: Türkiye'nin mega projelerinden biri olan ve hakkında süren tartışmaların devam ettiği Kanal İstanbul projesine hız verilecek. Yapılacak olan 2. boğaz niteliğindeki su yolunun güzargahında bulunan arsalar hiçbir şekilde ne belediyelerce ne de özel idarelerce satılamayacak. Muhtaçlık Aylığı: Yapılan düzenlemeye göre, SGK'dan herhangi bir maaş almaması ve geliri olmaması durumunda muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, muhtaçlık durumları devam ettiği sürece muhtaçlık aylığı verilecek. Bu kişilerin Sosyal Hizmetler Kanunu'na göre harçlık almaması, nafaka bağlanmamış olması ve nafaka bağlanması mümkün olmaması, sigortalı bir işte çalışmaması gerekiyor.


 Bu Yıl Yeni Polis Alımı Yapılacak: 15 bin polis ve 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni alınması için, torba kanun'da ilgili düzenlemeye de yer verildi. GSS Prim Borçları Siliniyor, Gençlere Müjde! Zorunlu genel sağlık sigortası olan vatandaşların 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan GSS prim borçları alınmayacak ve bu borçlar sistemden silinecek.  Turizm İşletmelerine Borç Erteleme: Kamu arazileri üzerinde konaklama amaçlı turizm tesisleri olan yatırımcı ve işletmecilerden, 2016 yılı için alınacak olan kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izin bedelleri ve hasılat paylarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri tarafından Hazine taşınmazlarının izinsiz kullanımlarından dolayı tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecek. Şehit Anne ve Babasına İş İmkanı: Terör mağdurlarının eş ve çocuğu bulunmuyorsa şehitlerimizin kardeşi, annesi ve babasına istihdam hakkı getiriliyor. Eğer haktan yararlanacak 45 yaşından büyük biri yoksa bu durumda 45 yaşından büyük olan hak sahipleri istihdam edilecek. 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.