YÖK'ten UZaktan Eğitim Sağlık Lisansı Açıklaması

YÖK'ten basında yer alan sağlık alanında uzaktan eğitim lisans tamamlama verileceğine ilişkin açıklama geldi.

YÖK'ten UZaktan Eğitim Sağlık Lisansı Açıklaması

YÖK'ten basında yer alan sağlık alanında uzaktan eğitim lisans tamamlama verileceğine ilişkin açıklama geldi.

09 Eylül 2015 Çarşamba 13:08
YÖK'ten UZaktan Eğitim Sağlık Lisansı Açıklaması
Yükseköğretim Kurulu sağlık alanında lisans tamamlamayla ilgili uzaktan eğitim verilmesine dair basında çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı.

AÇIKLAMA

Son  günlerde  bazı  medya  organlarında  sağlık  alanında  lisans  tamamlamada  uzaktan eğitim  verilmesi  ile  ilgili  gerçeği  yansıtmayan  haberlerin  yer alması  üzerine  aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

Bilindiği  gibi  19.11.2014  tarih  ve  6569  sayılı  Kanunun  geçici  madde  69  da  "  Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir “  hükmü uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun olağan planlamalarının dışında, kanuni zorunluluk olarak sağlık alanında lisans tamamlama çalışmaları başlatılmıştır.

Hemşirelik, Ebelik, Fizyotrepi ve Rehabilitasyon, Dil ve Konuşma Terapisi gibi sağlığın pek çok alanında üniversitelerimiz tarafından yürütülen eğitim müfredatlarında uygulamalı eğitimler büyük yer tutmaktadır.

Yukarıda  zikredilen  kanun  kapsamında  yapılacak  lisans  tamamlama  faaliyetleri  de bütünüyle üniversitelerimizin yani akademisyenlerin sorumluluğunda ve lisans alanlarının kendi müfredatlarına uygun olarak ilgili mevzuatları çerçevesinde yapılacaktır. Bu eğitimler sırasında üniversiteler kendi belirleyecekleri şekilde uzaktan eğitim metodlarını da kullanabilecek olmalarına rağmen uygulamalı eğitimlerin uzaktan değil yüzyüze ve eğiticilerin nezaretinde yapılması bir zorunluluktur.

Eğitimde kalitenin arttırılması yönünde irade sergileyen Yükseköğretim Kurulu bu süreçle ilgili olarak gerekli   hassasiyetleri göstermeleri konusunda üniversitelerimizi bilgilendirmiştir.

Kanunun çıkarılması sürecini izleyen meslek odalarının ve meslek mensuplarının da konuya ilişkin  gerekli hassasiyetleri göstermeleri ve kamuoyunu doğru yönde bilgilendirmeleri sürecin sağlıklı yürütülmesi açısından önem arzetmektedir.

İlgili sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle konuya ilişkin görüşmeler sürdürülmektedir ve sürdürülmeye de devam edilecektir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Son Güncelleme: 09.09.2015 13:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.