PMYO Başvuruları Ne Zaman?

2016 yılında polis olmak isteyenlerin başvurması gereken PMYO ne zaman başlıyor? PMYO başvuru şartları nelerdir? Haberimizin ayrıntılarına bakarak bilgi edinebilirsiniz.

PMYO Başvuruları Ne Zaman?

2016 yılında polis olmak isteyenlerin başvurması gereken PMYO ne zaman başlıyor? PMYO başvuru şartları nelerdir? Haberimizin ayrıntılarına bakarak bilgi edinebilirsiniz.

16 Mart 2016 Çarşamba 20:43
PMYO Başvuruları Ne Zaman?
 2016 yılında polis olmak isteyenlerin başvurması gereken PMYO ne zaman başlıyor?  PMYO başvuru şartları nelerdir? Haberimizin ayrıntılarına bakarak bilgi edinebilirsiniz.


Emniyet Müdürlüğü bünyesinde polis olarak çalışmak isteyenler için PMYO büyük bir fırsattır. Yüksek Öğretime Geçiş Sınav'ından aldığınız puanla beraber başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekmektirdir. Detaylı bilgiler ve kafanızdaki soru işaretleri için haberimizi dikkatlice okumalısınız.


PMYO polis alım başvuruları başladı mı, sorusu 2016 yılında polis olmak için başvuru yapacak olan adaylar tarafından merak ediliyor. 2016 PMYO başvuruları başladı mı? Emniyet teşkilatı bünyesinde görevlendirilmek üzere dönem dönem yapılan polis alımları için başvuruları sonrasında polis meslek yüksek okullarına öğrenci alımı yapılıyor. Emniyet müdürlüğü tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan duyuruda, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için 2700 erkek, 300 kadın olmak üzere toplam 3000 öğrenci alımı yapılacağı açıklanmıştı. Polis olmak isteyen adaylar PMYO başvuru şartları ne? merak ediyorlar. Polis Alımıları yıl içerisinde dönem dönem yapılmaktadır. Şu an için Polis alım başvuruları ile ilgili bir duyuru yayınlanmamıştır. Buna rağmen, kısa bir süre önce edinilen bilgiye göre, hükümetin, 15.000 yeni polis kadrosu ihdas edilmesine dair yasa tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunduğu yönünde. Reuters haber ajansının geçtiği bildirilen haberde, AK Parti Meclis Grubu'ndan alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) emrine tahsis edilmek üzere, 3-9 derecesine sahip 15.000 yeni polisin atanmasını öngören kanun tasarısı, hükümet tarafından Meclis'e sevk edildiği öğrenildi. Güncel gelişmleri Ajans Haber'den takip edebilirsiniz. Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen polis olma şartlarını haberin ayrıtılarında bulabileceğiniz gibi, PMYO YGS baraj puanı ve en son haberleri ajanshaber.com'dan takip edebilirsiniz. 

PMYO POLİS ALIM BAŞVURULARI DÖNEM İÇERİSİNDE ALINIYOR
Emniyet Genel müğdürlüğü bünyesinde ve Polis meslek yüksek okulunda eğitim görerek Polis olmak isteyen adayların başvuru yaptıkları PMYO giriş şartları ve başvuruları Emniyet Teşkilatı tarafından yapılan duyurular ile dönemler içerisinde yapılıyor. Yıl içerisinde yapılan başvuruları Emniyet teşkilatı resmi internet sitesi www.pa.edu.tr üzerinden yayınlanıyor. Geçtiğimiz yıl 2015 – 2016 eğitim-öğretim yılı için 2700 erkek, 300 kadın olmak üzere toplam 3000 öğrenci alımı yapılacağını duyuran EGM,  söz konusu alıma ilişkin başvuru şartlarını da aynı sistem üzerinden yapıyor. PMYO polis alımına ilişkin sınav takvimini Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.

PMYO BAŞVURU ŞARTLARI
Polis olmak isteyen ve Polis Meslek Yüksek okuluna başvuracak olan kişilerde aranacak şartlar şu şekildedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma. Lise ve dengi okullardan mezun olmak ya da Lise son sınıfta okuyor olması. 

YGS sınavından en az 270.000 puan almış olması.

Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından YGS de en az 140.000 puanı almış olması. Bayanlar için 163 cm, erkekler içinse 167 cm den kısa boylu olmamak ve benden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması.

Sağlık şartları Yönetmeni’nde yazan koşulları taşıyor olması gibi şartları taşıyor olması gerekir Polis Memuru olabilmesi için. Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için 2700 erkek, 300 kadın olmak üzere toplam 3000 öğrenci alımı yapılacaktır.

PMYO BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Polis olmak için ilk adımı internet üzerinden ön başvuru yaparak başlayabilirsiniz. Bunun için pmyo.pa.edu.tr adresinden Ön Başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra aynı adreste belirtilen hesap numarasına harç ücreti yatırılmalıdır. Daha sonra istenen belge ve evrakların teslimi ile birlikte mülakatlar yapılmaktadır. Başvuru ücreti ise 50 TL'dir. PMYO Sınav ve Mülakat Tarihleri Polis Meslek Yüksek Okuluna giriş için sınavlara katılmak gerekmektedir. Başvurusunu gerçekleştiren adaylar sınavı bekleyeceklerdir. Sınav tarihleri pmyo.pa.edu.tr adresinden veya bulunduğunuz bu sayfa üzerinden kontrol edilebilmektedir. Sınav tarihleri açıklaması dönemsel olarak bildirilmektedir.

PMYO ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

Polis Akademisi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, adaylarda alınacak şartlar aşağıda verilmiştir.
·         T.C. vatandaşı olmak.
·         Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak.
·         2015 yılı içinde yapılan YGS da puan türüne bakılmaksızın herhangi birinden en az 270 ham puan, Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından olanlar en az 140 ham puan almış olmak.
·         1 Ekim 2015 tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1990 – 01 Ekim 1997 tarihleri arasında doğmuş olmak)
·         Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil ) ile 27 (dahil) arasında olmak.
·         Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak.
·         Adayın kendisinin ve evli ise eşi hakkında; genel ahlak ve edebe aykırı herhangi bir adli veya idare soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak veya hüküm giymemiş olmak.
·         Adayın kendisinin ve evli ise eşinin, bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak.
·         Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile giriş yönetmeliğinde sayılan suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
·         Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak.
·         Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
·         Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
·         Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
·         Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak.
·         Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.


Polis olmak her küçük çocuğun hayalidir. Bu hayalinizi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenleri haberimizde sizin derledik. Düzenli çalışma ile polis olmanın çokta zor bir şey olmadığını haberimizi okuyan okurlarımız anlayacaktır.

Gündeme dair merak ettiklerinize sitemizden ulaşabilirsiniz. Yorum ve görüşleriniz bizim için değerlidir.

Son Güncelleme: 16.03.2016 21:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.