Özel Mesleki Yeterlilik Kursları Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) Bağlandı

Özel Mesleki Yeterlilik Kursları Resmi gazetede yayımlandı. Yayımlanan yönetmelikle ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına bağlandı.

Özel Mesleki Yeterlilik Kursları Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) Bağlandı

Özel Mesleki Yeterlilik Kursları Resmi gazetede yayımlandı. Yayımlanan yönetmelikle ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına bağlandı.

01 Şubat 2017 Çarşamba 14:24
Özel Mesleki Yeterlilik Kursları Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) Bağlandı

27 Ekim 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan protokolle MEB'e devredilen özel mesleki yeterlilik eğitim merkezlerinin usul ve esaslarını düzenleyen Özel Mesleki Yeterlilik Kursları Yönetmeliği, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 397 merkezin işlem ve denetimlerinin artık Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacağını belirtti. Şamlıoğlu, uluslararası ve yurt içi karayolu yolcu ve eşya-kargo taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan üst düzey yönetici (ÜDY), orta düzey yönetici (ODY) ve sürücü (SRC) belgelerine sahip olmak için alınması gereken eğitimlerin ve sonrasında yapılacak sınavların artık Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirileceğini ifade etti.

Özel Mesleki Yeterlilik Kurslarının faaliyet göstereceği alanın bir ihtisas alanı olduğunu vurgulayan Şamlıoğlu, "Yönetmelikte bu kurslarımızın açılması için bir kota uygulamasını öngördük. O yerde özel mesleki yeterlilik kursu açılıp açılmayacağına il ve ilçe nüfusları baz alınarak Genel Müdürlükçe karar verilecek." dedi. Kurs merkezlerinin, 31 Aralık 2017´ye kadar belirlenen standartlara dönüşmesi gerekiyor. Dönüşümü gerçekleştirmeyenlerin yetki belgeleri, iptal edilecek ve kurumlar kapatılacak.

Nüfusu 300 binin altında olan iller için en fazla üç, nüfusu 300 binden fazla olan iller için her 200 bine ilave bir kurs açılabileceğini kaydeden Şamlıoğlu, nüfusu 50 binin altında olan ilçelerde ise özel mesleki yeterlilik kursu imkânı sağlanamayacağını bildirdi. Kurslarda uygulanacak öğretim programları için modül hazırladıklarını ve çalışmaların tamamlandığını ifade eden Şamlıoğlu, kurs açacakların müracaatlarını, modül üzerinden öncelik sırasına göre alacaklarını kaydetti. Başvurulara göre bilgi veren Şamlıoğlu O ilde ve ilçede açılabilecek özel mesleki yeterlilik kursu sayısı, Türkiye İstatistik Kurumunca her yıl belirlenen nüfus sayıları doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce ilan edilecek, ardından şartları taşıyanların müracaatları geliştirdiğimiz modül üzerinden alınacak. Müracaatı uygun bulunanlara yazı ile bildirim yapılmasının ardından evrak teslimine geçilecek. Uygun bulunmayan veya evraklarını teslim etmeyenlerin olması halinde ise kotanın müsaade ettiği ölçüde sonraki taleplerin müracaatları alınacak." diye belirtti. 

MEB tarafından açılacak Mesleki yeterlilik kursları en az üç dersliğin yanı sıra bakanlıkça belirlenecek diğer standartlara da sahip olması gerekecek ve en az ön lisans mezunu kişilerce açılabilecek. Kursların eğitim ve öğretim faaliyetleri haftanın her günü 9.00-22.00 saatleri arasında devam edebilecek ve hafta içi 2 ile 6, hafta sonları ise en fazla 8 saat eğitim yapılabilecek. Kursa devam zorunlu olup ders saati sayısının 5´de birinden fazla derse devam etmeyenlerin kurstan kayıtları silinecek. Yönetmelik hükümlerine göre, kursiyer ücretleri, her yıl kasım ayında valiliklerde oluşturulacak komisyon tarafından, sınav ücretleri ise bakanlıkça belirlenecek


Son Güncelleme: 01.02.2017 15:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.