LYS Tercihlerinde Puan Değil Başarı Sırası Önemli

Adaylar LYS tercihlerinde üniversitelerin puanlarına ve kendi puanlarına bakarak yaparsa bu yanıltıcı olabilir.

LYS Tercihlerinde Puan Değil Başarı Sırası Önemli

Adaylar LYS tercihlerinde üniversitelerin puanlarına ve kendi puanlarına bakarak yaparsa bu yanıltıcı olabilir.

09 Temmuz 2015 Perşembe 12:33
LYS Tercihlerinde Puan Değil Başarı Sırası Önemli
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yerleştirme puanlarında barajı aşanlar için tercih süreci 14 Temmuz tarihinde son bulacak.
10 BİNDEN FAZLA PROGRAM VAR

Tercihlerinizde size, 2015 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yol gösterecek. Kılavuzda tercih yapabileceğiniz 10 bin 718 program bulunuyor. Bu programları ve koşullarını iyi araştırdıktan sonra tercih listenize almalısınız.

Tercih listenize 30 yükseköğretim programını yazabilirsiniz. Ancak bunların tümünü doldurmak zorunda değilsiniz. Tercihlerinizi yaparken istemediğiniz bir programı listenize almayın. Çünkü yerleştiğiniz halde bu programda okumazsanız, hatta kayıt yaptırmamış bile olsanız gelecek yıl Ortaöğretim Başarı Puanı'nızın çarpılacağı katsayı yarıya düşecek. Bu nedenle listenize yalnızca, yerleştiğiniz takdirde kayıt yaptıracağınız ve okuyacağınız programları alın.

Tercih listenizde değişiklik yapmak isterseniz 14 Temmuz gece yarısına kadar zamanınız var. Bu süre içinde düzeltmelerinizi yapabilirsiniz. Başvurunuzu ise bir başvuru merkezi aracılığıyla ya da internetten bireysel olarak yapabilirsiniz. Ancak internet kullanımında deneyimli değilseniz ya da yanlış yapmaktan endişe duyuyorsanız; başvuru merkezleri yani ortaöğretim kurumları, ÖSYM Sınav Merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları aracılığıyla başvuru yapmanız hata yapmanızı engelleyecektir. Eğer internet üzerinden bireysel olarak tercihlerinizi gönderecekseniz de "Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir" uyarısını mutlaka görmeli ve yazıcıdan tercih listenizin çıktısını almalısınız. Başvuruda sorumluluk size ait olacak.


PUANA BAKMAK YETMEZ

Tercihlerinizi yaparken dikkate alacağınız veri, puanınız değil başarı sıranız olacak. Çünkü her yıl puanları, sınavların zorluk derecesi belirler. Buna göre de bazı yıllar puanlar yükselir, bazı yıllar da düşer. Bu yüzden de gerçekçi ve doğru tercih yapmanızın başarı sıranıza bağlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle programlarınızı başarı sıranızı dikkate alarak seçmelisiniz.

PROGRAMLARA NASIL YERLEŞTİRİLECEKSİNİZ?

ÖSYM'nin programlara nasıl yerleştirme yapacağını bilmek, tercihlerinizi daha dikkatli yapmanızı sağlayacak. Yerleştirme sisteminin esasları şöyle işleyecek:

-Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından; kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde, ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.

-Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnızca bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla ya da sınavsız geçişle girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

-Kayıt hakkı kazanılan programın sonradan değiştirilmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kayıt yaptırmak mümkün değildir.

-Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistemde bu programı kazanmış görüneceksiniz. Gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak. Yani gitmeyi düşünmediğiniz bir programı yazdığınızda ve yerleştirildiğinizde, gelecek yıl puan kaybına uğrayacaksınız. Kayıt yaptırmamış olmanız ya da kaydınızı silmiş olmanız da durumunuzu değiştirmez.

PROF. DR. AHMET ACAR ODTÜ REKTÖRÜ:

PUANIM BOŞA GİTMESİN DİYE TERCİH YAPMAYIN

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar tercih yapacak gençlere tavsiyelerde bulunarak, "Öncelikle isteyerek öğrenim görecekleri, sonrasında heyecan duyacakları ve zevk alarak çalışacakları, ilgi ve yeteneklerine uygun bir bölüm seçmelerini öneririm" dedi. Acar'ın tavsiyeleri şöyle:

BÖLÜM VE MESLEKLERİ İNCELEYİN: Öğrenim görmek istedikleri bölüme karar verdikten sonra eğitim programlarında öne çıkan dersler, akademisyen kadrosu, okuyan öğrencilerin görüş ve önerileri gibi konuları araştırsınlar. Mezuniyet sonrasında nasıl bir çalışma ortamının kendilerini bekleyeceğini öğrenmek amacıyla söz konusu alanda çalışanlarla görüşerek ileride kendilerini neler beklediğini öğrenmeleri de yerinde olacaktır.

OKUMAKTAN ZEVK ALIN: 'Puanım boşa gitmesin' düşüncesiyle tercih yapmak yerine okumaktan zevk alacakları bir bölümü seçmelerini öneririm. Çünkü, kendilerine uygun ve gerçekten isteyerek öğrenim görecekleri bölümlerde mutlu ve başarılı olacaklarına inanıyorum. Fakat öğrencilere, kendilerine uygun tercih yapmak üzere ilgi ve yeteneklerini değerlendirirken gerçekçi davranmaları gerektiğini söyleyebilirim.

NASIL BİR ORTAMDA ÇALIŞACAKSINIZ: Üniversite ortamının sunduğu genel gelişim ortamı, öğrenim koşulları yanında sosyal, kültürel, sportif etkinliklerle öğrencilere sunduğu kişisel gelişim desteği; öğrenciye kazandıracağı genel formasyon ve öğrenciyi hayata hazırlaması açısından önem teşkil etmektedir. Fakat seçecekleri bölüm, alacakları eğitimle orantılı olarak, hayat tarzlarını etkileyecek öneme sahip olacak. Alınacak eğitimin nasıl bir bilgi birikimi kazandıracağı; mezuniyetin ardından nasıl bir çevrede, nasıl bir ortamda çalışacakları ve yaşayacakları, üniversite tercihinden ziyade bölüm tercihinin etkileyeceği hususlar olduğundan bölüm seçiminin daha öncelikli olduğu görüşündeyim

Son Güncelleme: 09.07.2015 12:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.