KPSS Başvuru Tarihleri Ve Başvurular İçin Gerekli Belgeler

2016 KPSS sınav için başvuru tarihleri ve gerekli belgeleri merak ettiğiniz soruların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz.

KPSS Başvuru Tarihleri Ve Başvurular İçin Gerekli Belgeler

2016 KPSS sınav için başvuru tarihleri ve gerekli belgeleri merak ettiğiniz soruların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz.

13 Nisan 2016 Çarşamba 07:53
KPSS Başvuru Tarihleri Ve Başvurular İçin Gerekli Belgeler
 2016 KPSS sınav için başvuru tarihleri ve gerekli belgeleri merak ettiğiniz soruların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz.

KPSS başvurularında sona geliniyor. ÖSYM'nin bazı illerde KPSS başvurularını uzatmasından sonra, 2016 (KPSS) kamu personel seçme sınavı başvuruları 13 Nisan Çarşamba günü sona eriyor. 2016 yılında kamunun ihtiyacı olan personeli boş kadrolara yerleştirmek amacı ile yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı yıl içerisinde bir kez iki oturum şeklinde yapılan sınav başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler neler, ücretleri ve detayları haberin ayrıntılarında bulabilirsiniz. KPSS sınavı her yıl yapılmasına karşın puan türü hesaplamaları her yıl hesaplanmıyor. Başka bir değişle, her yıl yapılan KPSS sınavına her öğrenim düzeyinde bulunanlar sınava giremiyorlar. Tek yıllarda yapılan KPSS sınavına sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılabilirken, tek yıl hesaplanan puanlar, A grubu memurluk ve öğretmenlik başvurularında oluyor. Öğretmen adayları P10 ve P121 puan türleri ile tercih yapıyorlar. Diğer puanlar (P93-P94 hariç) ise A grubu alımlarda kullanılıyor. Çift yılllarda yapılan sınavda ise, Ortaöğretim ve Önlisans mezunları için KPSS puan hesaplaması yapılıyor. 2015 yılında Lisans ve ÖABAT'lılara yapılan sınav bu yıl Ortaöğretim ve Önlisans mezunları için yapılacak. KPSS Başvuruları için gerekli belgeler ? Bu yıl ortaöğretim ve Önlisans mezunlarının katılacağı sınav mayıs ayı içerisinde 2 hafta olarak yapılacak. 1. hafta herkesin katılacağı genel yetenek, genel kültür sınavı olurken, 2. hafta yapılacak olan sınav alan bilgisi alanında olacak. 2016 kpss başvurusu için gerekli evraklar neler? KPSS BAŞVURULARI SONA ERİYOR - BAŞVURU NASIL YAPILACAK
Kamuda memur olarak çalışacak olan adayların başvurdukları 2016 KPSS sınavının başvuruları başlıyor. KPSS sınav takvimi, 2015 yılının sonrarında belli oldu. Buna göre, 2016 KPSS başvurusu mart ayı içerisinde perşembe günü başlıyor. ÖSYM tarafından açıklanan 2016 Sınav takvimine göre, 2016 KPSS sınavı başvuruları 17.03.2016 tarihinde başlayıp, 31 Mart 2016 tarihinde sona erdi. ÖSYM tarafından bu yıl sokağa çıkma yaşağı olan bazı illerde uzatılan başvurular 13 Nisan tarihinde sona erecek. Bu yıl ortaöğretim ve Önlisans mezunların gireceği KPSS sınavının 1. oturumu 22 Mayıs 2016, 2. oturumu ise, 29 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek. ÖSYM'nin sınav takvimine göre, 2016 KPSS Sonuçları herhangi bir erteleme olmaması durumunda 09 Haziran 2016 tarihinde açıklanacak. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavı 24 Temmuz 2016'da yapılacak, sonuçlar 11 Ağustos 2016'da duyurulacak.

KPSS PUANLARI GEÇERLİLİK SÜRESİ DEĞİŞTİ

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) kapsamında yeni bir sınav yapılmaması durumunda sonuçlar, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olacak. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkındaki Genel Yönetmeliğe ilişkin değişiklik içeren Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl, öğretmen adayları için ise KPSS'de elde edilecek puan bir yıl geçerli olacak.


KPSS BAŞVURULARI TEK YILLARDA YAPILAN BAŞVURU YAPABİLECEKLER GRUPLAR 

KPSS sınavına Tek yıllarda yapılan başvurular sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılabilmektedir. Tek yıl puanlar, A grubu memurluk ve öğretmenlik başvurularında kullanılabilmektedir. Öğretmen adayları P10 ve P121 puan türleri ile tercih yapmaktadır. Diğer puanlar (P93-P94 hariç) ise A grubu alımlarda kullanılmaktadır. 

KPSS SINAVINA ÇİFT YILLARDA YAPILAN BAŞVURU YAPABİLECEK GRUPLAR 

Çift yıllarda yapılan KPSS sınavına lise, önlisans ve lisans mezunları katılabilmektedirler. Çift yıl puanları A grubu, B grubu ve öğretmenlik atamalarında kullanılmaktadır.   

KPSS BAŞAVURULARI MART AYI SONUNDA BİTİYOR

Kamu personeli sınavı için başvurular 17 mart tarihinde başladı. Bu yıl Önlisans ve Ortaöğretim mezunların başvuracakları KPSS sınavının başvuru tarihi 31 Mart tarihinde sona erecek.

KPSS BAŞVURU TARİHİ UZAYACAK MI?

KPSS başvurularının sona ermesine az bir süre kaldı. 2016 yılında Mayıs ayı içerisinde yapılacak olan Kamu Personeli seçma sınavına başvuru yacak olan adaylar KPSS başvuru süresi uzayacak mı? Merak ediyorlar. KPSS sınavı başvuru sürelerinin uzaması ile ilgili şu ana kadar yapılmış bir açıklama yok.

KPSS BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

KPSS başvurus yapacak olan adaylar KPSS başvurusu nasıl yapılacak sorsunun cevabımı merak ediyorlar. 2016 KPSS sınav başvuru süreci 17-31 Mart tarihleri arasında yapılacak. Başvuruy yapacak olan adaylar, bu tarihler arasında sınava giriş başvurunuzu mutlaka yapmış olmanız gerekmektedir. KPSS sınav başvurusu yapılabilmesi için ilk olarak ÖSYM’nin KPSS sınavı ile ilgili sekmesinde bulunan kaç oturuma girileceği alanı doldurulmalıdır. Daha sonra anlaşmalı bankalara sınav ücreti yatırılmalıdır. Bu aşamadan sonra tekrar ÖSYM sitesine giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. KPSS başvuruları şu aşamada olacak;

1- Başvuru merkezlerine giderek bizzat başvuru yapmak

2- İnternet üzerinden online başvuru yapmak

3- Posta ile başvuru yapmak

KPSS BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER 

Başvuru Kılavuzu
Aday Başvuru Formu
Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu
Başvuru Merkezleri
Adres İline Göre Tercih Edilebilecek Yakın Sınav Merkezleri

KPSS BAŞVURUSU GEREKLİ EVRAKLAR

Dikkat: Başvuruya giderken bu belgeler mutlaka yanınızda olsun:

-Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Başvuru Formu

-Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın görevlilerce kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, adayın görevlilerce kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir),

-Engelli adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış sağlık raporlarının bir örneği, engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu (Tam ve doğru olarak doldurulmuş olmalıdır.)

-ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanların diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneği (Başvuruda, adayın diploma veya öğrenim durumunu gösterir belgesi başvuru merkezi görevlisi tarafından kontrol edilerek adayın başvurusu alınacaktır. Bu belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları kesinlikle kabul edilmeyecektir.)

Başvuru sırasında fotoğraf çekilmesi

Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgiler ile birlikte Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır.

(Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adayların fotoğraflarının çekilmesi sistem tarafından engellenmektedir.). Bu fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmesi gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü adayı tanımada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır.

Bilgiler girildikten sonra mutlaka bilgileri ve fotoğrafınızı kontrol edin

Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı 2016-KPSS Aday Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi özenle kontrol edecek, fotoğrafı uygun çekilmiş ve diğer bilgileri doğru olarak sisteme işlenmiş ise imzaladıktan sonra onaylaması için görevliye geri verecektir. Fotoğrafı uygun çekilmemiş ve/veya bilgiler sisteme doğru olarak işlenmemiş ise görevliden düzeltilmesi istenecektir. Başvuru bilgilerinin doğruluğundan ve fotoğrafın uygunluğundan, başvuru onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten adayın sorumlu olduğu unutulmamalıdır. Onaylanmış, fotoğraflı belge aday tarafından alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında adaya gerekli olabileceğinden saklanmalıdır.

Onay kodunuz girmeden başvuru tamamlanamaz

DİKKAT: BU AŞAMADA BAŞVURUNUZ HENÜZ TAMAMLANMAMIŞTIR! Bilgilerinizin doğruluğunu

kontrol ettikten sonra ONAY KODUNU GÖREVLİYE BİLDİRİNİZ. Görevli onay kodunu girdikten sonra

başvurunuz tamamlanacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir. Başvurunuzu başvuru tarihleri içinde ais.osym.gov.tr üzerinden MUTLAKA KONTROL EDİNİZ. 

Eğitim bilgilerinizi değiştirecekseniz

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanların, eğitim bilgilerini gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneği Aday Başvuru Formu ekinde başvuru merkezi görevlisi tarafından teslim alınacaktır.

Bu belgelerin onaylı bir örneği başvuru merkezi görevlisine teslim edilmelidir. Belgelerin asılları başvuru merkezi görevlisine teslim edilmemelidir.

Eğitim bilgilerini gösterir resmi belgelerin onaylı bir örneği dışında adaylara ilişkin hiçbir belge, sağlık raporu, dilekçe vb. başvuru merkezlerince teslim alınmayacaktır. Gerektiği durumlarda bu belgeler, aday tarafından Genel Amaçlı Dilekçe örneği ekinde ÖSYM'ye ulaştırılacaktır. ÖSYM'ye ulaştırılması gereken sağlık raporu vb. belgelerin onaylı bir örneği ÖSYM'ye gönderilmelidir. Belgelerin asılları ÖSYM'ye gönderilmemelidir.

KPSS SINAVI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Lisans mezunuyum aynı zamanda bir de ön lisans diplomam var. KPSS-Ön lisans sınavına katılabilir miyim?

KPSS için aday en yüksek öğrenim düzeyinden sınava katılabilir. Bu bilgiye, sınava ait kılavuzumuzun başvuru koşulları kısmından da ulaşılabilmektedir.

ÖSYM’nin yapmış olduğu merkezi atamalarda, KPSS tek yıllarda almış olduğum puanımı kullanabilir miyim?

ÖSYM çift yıllarda almış olduğunuz puanla B grubu kadrolar için yerleştirme yapar. Tek yıllarda almış olduğunuz KPSS A Grubu puanlarla kurumlara uzmanlık kadroları için bizzat başvuru yapmanız gerekir.

KPSS ön lisans sınavına girdim. Daha sonra lisans mezuniyetimi tamamladım. Ön lisans puanımı kullanarak tercih yapabilir miyim?

Almış olduğunuz ön lisans puanınızın iki yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde puanınızı kullanarak tercih yapabilirsiniz. 

Sistemde kayıtlı olan adres bilgilerimi değiştirmek istiyorum. Bunu ne zaman ve nasıl yapmalıyım?

Adres iletişim bilgilerinde değişiklik/düzeltme olan adaylar, bu bilgilerini https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden kendileri değiştirebileceklerdir. Bu bilgiler, sınavın güncelleme sayfasından yapıldığı takdirde bu sınav ile ilgili işlemlere yansıtılır. Profilim sayfasından yapılan değişiklikler ilgili sınava yansıtılmaz. ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden aday tarafından tüm sınav güncelleme sayfasından yapılan değişiklikler, ancak ÖSYM tarafından belirlenecek tarihlere kadar yapılabilecektir.

2016 KPSS SINAV KONULARI 

2016-KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ)

KPSS Sınav Tarihi 1. oturum:  22.05.2016

2. oturum                                 29.05.2016                               

Başvuru Tarihleri 17.03.2016 - 31.03.2016

Sonuç Açıklama Tarihi 09.06.2016

2016-KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ)

Sınav Tarihi 29.05.2016

Başvuru Tarihleri 17.03.2016 - 31.03.2016

Sonuç Açıklama Tarihi 09.06.2016

2016-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)

Sınav Tarihi 24.07.2016

Başvuru Tarihleri 17.03.2016 - 31.03.2016

Sonuç Açıklama Tarihi 11.08.2016

2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)

Sınav Tarihi 22.10.2016

Başvuru Tarihleri 09.08.2016 - 24.08.2016

Sonuç Açıklama Tarihi 10.11.2016

2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)

Sınav Tarihi 23.10.2016

Başvuru Tarihleri 09.08.2016 - 24.08.2016

Sonuç Açıklama Tarihi 10.11.2016

2016-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

Sınav Tarihi : 06.11.2016

KPSS Lisans Düzeyi Başvuru tarihi: 17.03.2016, 31.03.2016

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Düzeyi Başvuru tarihi: 09.08.2016, 24.08.2016

DHBT Başvuru: 21.09.2016, 03.10.2016


KPSS İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURULAR

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, başvuru/sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM'nin İnternet sayfasında "2016e KPSS Bireysel Başvuru" başlıklı alandan buradaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını tamamlayacaklardır.

DİKKAT:  Başvurunun tamamlanması için "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı." açıklamasının mutlaka görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir.

KPSS POSTA İLE BAŞVURU YAPMA

Başvuruların yapılacağı tarihler arasında, zorunlu askerlik görevini yerine getirme, yurt dışında bulunma (eğitim, tedavi vb.), sürekli ve ağır hastalık, tutukluluk/hükümlülük gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar, başvuru süresi içerisinde aşağıdaki belgeleri bir dilekçe ekinde ÖSYM'ye ulaştırmalıdır.

Başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaşmayan belgeler ile Aday Başvuru Formu üzerinde eksik bilgilerin yer aldığı belgeler kesinlikle işleme konulmayacaktır. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayın posta ile başvurusu kabul edilmez. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaşmayan belgelerden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

* Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış 2016-KPSS Aday Başvuru Formu

*Tutukluluk/hükümlülük, zorunlu askerlik görevini yerine getirme vb. nedenlerini ve sürelerini belirten resmi bir belge

* Ağır hasta adayların, başvurma süresince "başvuru merkezine gidemeyecek durumda" olduklarını belirtir sağlık raporu

* Başvurma süresince yurt dışında bulunan adayların yurt dışında bulunma nedenini ve süresini belirten resmi bir belge

* Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmi bir belgenin onaylı örneği (Türkçe'ye tercüme edilmiş)

* Adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde yüzü açık ve cepheden son üç ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf (Aday Başvuru Formuna iliştirilecektir.)

* Nüfus cüzdanı veya pasaportun onaylı bir örneği (Nüfus cüzdanında soğuk damga, güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.)

Postayla başvuru yapacak adaylar sınav ücretini, Aday Başvuru Formu üzerinde belirtilen TC Kimlik Numarasına yatırmış olmalıdır. Aday Başvuru Formu üzerinde belirtilen TC Kimlik Numarasına yatırılmayan sınav ücreti işleme alınmaz, bu durumdaki adayın posta ile başvurusu kabul edilmez.

Yurt dışından postayla başvuru yapacak adaylar sınav ücretini, başvuru süresi içinde, Türkiye'deki bir yakını aracılığıyla arka sayfadaki bankalardan birine veya ÖSYM'nin İnternet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatıracaktır. Sınav ücretini bu yolla yatırmayan adayların belgeleri işleme alınmayacak, başvuruları kabul edilmeyecektir.

KPSS Öğretmenler için 

KPSS ile öğretmen olabilmek için Cumartesi sabah (Genel Kültür-Yetenek), Cumartesi öğle (eğitim bilimleri) ve sonraki haftalarda yapılan ÖABT (eğitim alan bilgisi) oturumlarına girilmesi gerekir. Bu sınavlar 2016 Temmuz ayında yapılacaktır. Öğretmenlik tercihleri P10 ve P121 puan türleri ile yapılır. Öğretmenlik için KPSS'ye sadece lisans mezunları veya puanın geçerli olduğu 1 yıl içinde mezun olabilecek durumda olanlar girebilir. Öğretmen adayları için başka önemli nüanslar da olduğu için başka bir haberimizde konuyu daha da detaylandıracağız.

KPSS A Grubu Kadrolar için 

A grubu meslekler müfettişlik, uzmanlık, kaymakamlık gibi mesleklerdir. Bu mesleklere girebilmek için KPSS'de Cumartesi sabah (Genel Kültür-Yetenek) ve Pazar sabah-öğle (alan bilgisi) oturumlarına katılmak gerekmektedir. Bu sınavlar 2016 Temmuz ayında yapılacaktır. A grubu alımlarda b grubu, öğretmenlik ve imam puanları haricindeki puanlar kullanılır. Bu puanlar 117 tanedir. A grubu KPSS'ye sadece lisans mezunları veya puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda bulunanlar başvurabilir.

KPSS B grubu Kadrolar için 

Öğretmenlik ve a grubu meslekler haricindeki memurluk kadrolarına B grubu kadroları denir. Memur, bilgisayar mühendisi, kaloriferci, hizmetli, mühendis, tekniker, teknisyen, ebe, hemşire gibi unvanlarda çalışılır. B grubu KPSS her öğrenim düzeyi için farklı tarihlerde yapılır.

Lisans KPSS Temmuz 2016'da yapılacak ve adaylar sadece Cumartesi sabah (Genel kültür yetenek) oturumuna katılacaklardır. Bu oturumda adaylarda 120 dakika verilecek ve 120 soru sorulacaktır. Bu sınav ile adayların P3 puanı hesaplanacak ve sadece bu puanla b grubu tercihlerde bulunabileceklerdir. Bu puan 2 yıl geçerlidir.

Önlisans (2 yıllık) KPSS, 2016 Eylül sonunda yapılacaktır. Adaylar sadece Cumartesi (Genel kültür yetenek) oturumuna katılacaklardır. Bu oturumda adaylarda 120 dakika verilecek ve 120 soru sorulacaktır. Bu sınav ile adayların P93 puanı hesaplanacak ve sadece bu puanla b grubu tercihlerde bulunabileceklerdir. Bu puan 2 yıl geçerlidir.

Lise KPSS, 2016 Eylül sonunda yapılacaktır. Adaylar sadece Pazar (Genel kültür yetenek) oturumuna katılacaklardır. Bu oturumda adaylarda 120 dakika verilecek ve 120 soru sorulacaktır. Bu sınav ile adayların P94 puanı hesaplanacak ve sadece bu puanla B grubu tercihlerde bulunabileceklerdir. Bu puan 2 yıl geçerlidir.

Şunu da vurgulamak istiyoruz ki, B grubu sınavların hepsinde genel kültür yetenek soruları gelse de hepsinin soruları ve zorluk derecesi farklıdır.

Eğitim gündemine dair merak ettiklerinize sitemizden ulaşabilirsiniz. Yorum ve görüşleriniz bizim için önemlidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.