2016 ALES Sınav Soruları ve Cevapları

Geçtiğimiz günlerde yapılan ALES'in soru ve cevapları hakkında merak edilenler haberimizin ayrıntılarında.

2016 ALES Sınav Soruları ve Cevapları

Geçtiğimiz günlerde yapılan ALES'in soru ve cevapları hakkında merak edilenler haberimizin ayrıntılarında.

11 Mayıs 2016 Çarşamba 21:53
2016 ALES Sınav Soruları ve Cevapları
 Geçtiğimiz günlerde yapılan ALES'in soru ve cevapları hakkında merak edilenler haberimizin ayrıntılarında.

Ales Soruları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak? Hafya sonu sınava giren adayların en fazla merak ettkleri sorular arasında yer alıyor. Peki, Ales soruları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak? sorusu ALES sınavına giren adaylar tarafından merak ediliyor. Yıl içerisinde sonbahar ve ilk bahar olmak üzere 2 dönem halinde gerçekleşen 2016 ALES Bahar dönemi sınavı 8 Mayıs Pazar günü saat 09.30 'da gerçekleşti. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen ALES sınavına giren adaylar sınav sonrasında 2016 Ales soruları ne zaman açıklanacak? sorusunun cevabını öğrenmek istediller. Türkiye saati ile 9.30 da başlayan sınav 150 dakika sürdü. 2016 ALES soruları ve cevaplarının açıklama tarihi ÖSYM tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi.  ÖSYM'nin yapmış olduğu sınav sorularının açıklanma tarihleri göz önüne alındığında sınav tarihinden ortalama 10 ya da 15 gün sonra açıklanacağı tahmin ediliyor.  Akademik kariyerine devam etmek isteyen lisans mezunu adayların girdikleri ALES sınav soruları ve cevap anahtarı pdf indirme linki İle Ales sınav sonuçları açılklanma tarihini ÖSYM'nin internet sitesi ais.osym.gov.tr adresinden öğrenebilecekler. Ales puan hesaplama nasıl yapılır? sorusunun cevabını haberin ayrıntılarından bulabilirsiniz.

ALES SORULARI VE CEVAPLARI AÇIKLAMA TARİHİ 
Ales sınavı bahar dönemi 8 Mayıs pazar günü gerçekleşti. Ales soruları açıklama tarihi ne zaman? 8 Mayıs'ta gerçekleşen sınavın soruları önceki sınavlar göz önüne alındığında sınav tarihinden sonraki 10 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanların başvudukları ALES sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan testler uygulandı. ALES sınavı saat 9.30'da sınava başlayıp 150 dakika sürdüğü sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) ve Bişkek'te (Kırgızistan) gerçekleşti. Bişkek'te sınav Türkiye saatiyle 09.30'da başladı. Bu sınavın sonuçları ÖSYM'nin 2016 sınav tarihinde belirttiği zamanda herhangi bir ertelema olmaması durumunda 25 Mayıs tarhinde açıklanacak. ALES sonuçları sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.ALES 2016 SINAV TAKVİMİ

İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 8 Mayıs 2016
İLKBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 17 - 30 Mart 2016

ALES BİR SONRAKİ SINAV TARİHİ 

SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 20 Kasım 2016
SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 27 Eylül - 10 Ekim 2016
SAATİ VE SÜRESİ : 09.30, 150 dakika
SINAV ÜCRETİ : 80,00 TL
BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 3,00 TL
ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 5,00 TL
ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN FOTOĞRAF GÜNCELLEME ÜCRETİ : 10,00 TL

ALES'TE BAŞARI İÇİN KAÇ PUAN ALINMALIDIR?

Ales sınavında başarılı olmak için kaç puan alınmalıdır. Sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olacak olan ALES sınavı başarı puanı aşağıdadır. 

• Yüksek lisans ve doktora için başarı puanı en az 55 olarak belirtilmekle birlikte üniversiteden üniversiteye göre bu puan değişmektedir.

• Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ÖSYM tarafından yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almak gerektiği hükmü getirilmiştir

ALES SONUÇLARI DEĞERLENDİRME  - PUAN HESAPLAMA

ALES Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik
okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.
Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Sayısal-1 SP Sayısal-2 SP Sözel-1 SP Sözel-2 SP
Sayısal AP 0,35 0,35 0,30 -
Sözel AP 0,20 - 0,40 0,40
Eşit AP 0,40 0,20 0,40 -

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara

30 [ 2 (AP – X ) – S]
ALES Puanı = 70+
2 ( B – X ) – S

ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
AP : Adayın ağırlıklı puanı
X : Ağırlıklı puanların ortalaması
S : Ağırlıklı puanların standart sapması
B : Ağırlıklı puanların en büyüğü

ALES SINAV SONUÇLARINI NASIL - NEREDEN ÖĞRENİLECEK

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve
yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır.

Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından
ulaşılmaktadır.
Son Güncelleme: 11.05.2016 21:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.