Yök Başkanı Yekta Saraç'tan Üniversite Sınavı Açıklaması

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı'nda üniversite imtihanını kaldırmaya gereksinim olmadığını söyledi.

Yök Başkanı Yekta Saraç'tan Üniversite Sınavı Açıklaması

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı'nda üniversite imtihanını kaldırmaya gereksinim olmadığını söyledi.

08 Mayıs 2015 Cuma 18:47
Yök Başkanı Yekta Saraç'tan Üniversite Sınavı Açıklaması
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Mobbing, yükseköğretimin bütününde var. Çeşitli saiklerle, çok yakın dönemde yaşadık. Biz bu konuda, çalıştaydan çıkacak öneriler var mı ona bakıyoruz. dedi. 
 
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sisteminin özü itibarıyla değişmesini gerektiren bir durum olmadığını belirterek, Sistemin bütününün değişmesini gerektiren bir rapor konursa bu düşünülür ama şuan için böyle bir durum ortada yok dedi.
 
Saraç, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Üniversite Çalıştayı"nın ardından, gazetecilere, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Çıkacak kararların uygulanabilecek nitelikte olması halinde çalıştayın başarılı sayılacağını ifade eden Saraç, çalıştayın formatını ise sıra dışı olarak tanımladı.
 
Toplumsal cinsiyet eşitliği dersinin zorunlu olmayabileceğini ama müfredata entegre edilebileceğini belirten Prof. Dr. Saraç, bu konuya, eğitim öğretim programlarında yer verilmesini istediklerini söyledi.
 
Çalıştaydan çıkan kararları YÖK'te değerlendireceklerini, bu ayki genel kurul toplantısında da karara bağlayacaklarını kaydeden Saraç, çalıştay sonuçlarını ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile de paylaşacaklarını dile getirdi.
 
YÖK Başkanı Saraç, Ders konulması kararı alınması halinde, üniversitelere tek bir müfredat önerilmesi çok yanlış olur ama örnek bir model olarak tavsiye edilmesi doğrudur.
 
Bir model oluşturulur, ana başlıklar sunulur Bu başlıkların altına üniversiteler ilaveler de yapabilir. Üniversitelerin kendi birikimi, bulunduğu bölgesel pozisyonu var Bunlara da bakmak lazım diye konuştu.
 
Mobbing meselesine ilişkin adım atacağız
 
Yükseköğretimdeki mobbing konusuna da değinen Saraç, Mobbing, yükseköğretimin bütününde var Çeşitli saiklerle, çok yakın dönemde yaşadık. Biz bu konuda, çalıştaydan çıkacak öneriler var mı ona bakıyoruz.
 
Ama çıkmazsa, biz YÖK olarak üniversitelerdeki bu mobbing meselesine ilişkin adım atacağız ifadesini kullandı.
 
Atılacak adımın akademisyenlere yönelik olacağını anlatan Saraç, Bizi en fazla üzen husus, mobbinge uğrayan kadın ya da erkek olsun öğretim üyeleri, seslerini bazen duyurabiliyorlar ama bazen de duyuramıyorlar. 
 
Halbuki öyle bir kanal oluşturmamız lazım ki akademisyenlerin feryatlarına kulak verebilelim şeklinde konuştu.
 
Üniversiteye giriş sistemi hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini vurgulayan Prof. Dr. Yekta Saraç, önceliklerinin lise eğitiminin güçlendirilmesi olduğunu söyleyerek, Lise eğitimi güçlü olduğu nispette yükseköğretim güçlü olur Mevcut sisteme bakıldığında, lise müfredatından soru sorulduğunu biliyoruz dedi.
 
Lise eğitimini iyileştirmek gerekiyorsa, bunu da yapacaklarını ifade eden Saraç, bu çalışmaların bilimsel zeminde olması gerektiğini anlattı.
 
Sistemle ilgili değişikliklerin toplumda geniş bir mutabakatla sonuçlandırılması gerektiğini belirten Saraç, YGS'deki başarısızlıkla ilgili bir çalışma yaptıklarını da söyledi.
 
Prof. Dr. Saraç, Ben bu sistemin özü itibarıyla değişmesini gerektiren, genel yapısının değiştirilmesini gerektiren bir durum olmadığını düşünüyorum diye konuştu.
 
Sistemde birtakım iyileştirmeler, kolaylaştırmalar yapılabileceğini dile getiren Saraç, Bu sistemin bütünün değişmesini gerektiren bir rapor ortaya konursa bu düşünülür ama şuan için böyle bir durum ortada yok'' şeklinde konuştu.
 
Soruların soruluş biçimlerinin de analiz edilebileceğini anlatan Prof. Dr. Yekta Saraç, Şu anki sistem, bizim yükseköğretime giriş sistemleri serüvenimizin, maceramızın en olgunlaşmış halkasıdır. Bu sistem, üzerinde çok düşünülen bir sistem'' ifadesini kullandı.
 
Açık bir ortam oluşturacağız
 
Kalite Kurulu ile ilgili çalışmalara da değinen Saraç, bu kurulun kurulması yönünde adım attıklarını bildirdi.
 
Kalite Kurulu'nu gerçekleştirdiklerinde yükseköğretim için bambaşka bir evreye yelken açacaklarını söyleyen Saraç, şunları söyledi:
 
Kanunla, mevzuatla yapabileceğimiz çok şey var. Biz böyle bir kalite kurulunun YÖK'le bağımlı değil, YÖK'le ilişkili bir şekilde kurulmasını istiyoruz.
 
Karar alma süreçlerini bütünüyle bağımsız kılmak mümkün. Kalite Kurulu ile Yükseköğretim Kurulu'nun girdiye yönelik başlangıç kriterlerinde almış olduğu kararların sonuçlarının değerlendirilebileceği bir mekanizma kurmak istiyoruz Bu kurulun oluşumunda dış paydaşlara açık bir ortam oluşturacağız.
 
Algının iyileştirilmesi lazım
 
Temel bilimler programlarıyla ilgili başlatılan çalışmaya da değinen Saraç, programların kapanmasının mümkün olmadığını, bu bölümlerde öğrencilerin eğitim gördüğünü belirtti.
 
Bu bölümlerin kendi kendisini kapatacak pozisyona gelmemesi için kontenjan politikasını gözden geçireceklerini dile getiren Prof. Dr. Saraç, ''Temel bilimler ile ilgili algının iyileştirilmesinin gerektiğini, bunun için de adımlar attıklarını anlattı.
 
Biyoloji, kimya ve matematik bölümü mezunlarına verilecek yeni unvan konularını görüştüklerini, onu da yakında sonuçlandıracaklarını bildiren Saraç, (Bu sene bu temel bilimleri tercih edecekler, ileride bu tercihlerinin doğru olduğunu görecekler) dedim. Ben, o cümlemi düzeltiyorum.
 
Bunu tercih edecekler, ilerideki yıllarda çok şanslı olduklarını düşünecekler Bu kurgumuz, temel bilimleri güçlendirmek için Kapatmak' diye bir şey söz konusu değil şeklinde konuştu.
 
YÖK Başkanı Saraç, bir gazetecinin, O gün geldiğinde de bu kontenjan vermediğiniz bölümlere yeniden vermeniz söz konusu olacak mı şeklindeki sorusuna ise Pek çoğuna olacak yanıtını verdi.
 

 

Kaynak/memuruz.net
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.