AÖF 2016-2017 Öğretim Yılında Kayıt Yaptıracak Adayların Ders Transferi ve Muafiyeti

Açıköğretim Fakültesi yeni öğretim yılında ÖSYS, ek yerleştirme ve ikinci üniversite ile yeni kayıt yaptıracak adaylara yönelik Ders Transferi ve Muafiyet duyurusu yayımladı.

AÖF 2016-2017 Öğretim Yılında Kayıt Yaptıracak Adayların Ders Transferi ve Muafiyeti

Açıköğretim Fakültesi yeni öğretim yılında ÖSYS, ek yerleştirme ve ikinci üniversite ile yeni kayıt yaptıracak adaylara yönelik Ders Transferi ve Muafiyet duyurusu yayımladı.

12 Ağustos 2016 Cuma 15:58
AÖF 2016-2017 Öğretim Yılında Kayıt Yaptıracak Adayların Ders Transferi ve Muafiyeti
Açıköğretim Fakültesi yeni öğretim yılında ÖSYS, ek yerleştirme ve ikinci üniversite ile yeni kayıt yaptıracak adaylara yönelik Ders Transferi ve Muafiyet duyurusu yayımladı.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine 2016-2017 Öğretim Yılında kayıt yaptıracak adayların,

- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II
- Türk Dili I – II
- Yabancı Dil I – II
- Temel Bilgi Teknolojileri I – II

ders/dersleri için ders transferi ve muafiyet başvuruları,

ÖSYS Yeni Kayıt 25 Ağustos - 03 Eylül 2016
İkinci Üniversite 31 Ağustos - 09 Eylül 2016
Ek Yerleştirme 19 - 24 Eylül 2016

tarihleri arasında http://aof.anadolu.edu.tr adresi Kayıt bağlantısından Türkiye Programları kısmından internet başvurusu sırasında yapılacaktır.

Bir yükseköğretim programından mezun olan ya da bir yükseköğretim programında yukarıda adı geçen dersleri alıp başaran ve muafiyet talep edecek adaylardan,

A. “Muafiyet İşlemleri” adımında e-devlet sorgusu üzerinden bir yükseköğretim programına ait mezuniyet bilgisi bulunan adayların;
İnternet başvurusunda yer alan muafiyet adımındaki gerekli alanları doldurarak İnternet başvurusunu tamamlaması yeterlidir.

B. “Muafiyet İşlemleri” adımında e-devlet sorgusu üzerinden bir yükseköğretim programına ait mezuniyet bilgisi bulunmayan adaylar ile bir yükseköğretim programında kayıtlı, kaydı silinmiş ve lisans programından kaydını sildirerek önlisans diploması almış adaylar;

İnternet başvurusunda yer alan muafiyet adımındaki gerekli alanları doldurarak internet başvurusunu tamamlamalı ve öğrenim durumuna göre aşağıdaki belge/belgelerini AÖF Bürosuna teslim etmelidir.

DERS TRANSFERİ VE MUAFİYET TALEP ETTİĞİ YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINDAKİ ÖĞRENİM DURUMU

-
 Mezun (Muafiyet adımında e-devlet sorgusu üzerinden bir yükseköğretim programına ait mezuniyet bilgisi bulunmayanlar)

*Kayıtlı 
  Kaydı Silinmiş 
  Lisans Programından Kaydını Sildirerek Önlisans Diploması Almış

DERS TRANSFERİ VE MUAFİYET İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

- Türkçe Diploma Aslı ya da Onaylı Sureti veya Türkçe Geçici Mezuniyet Belgesinin Aslı ya da Onaylı Sureti

*Türkçe Onaylı Transkript (Not Durum Belgesi) 

Bir yükseköğretim programından;

- Mezun öğrenciler yukarıda adı geçen derslerin tümünden,
- Kayıtlı / kaydı silinmiş / lisans programından kaydını sildirerek önlisans diploması alan öğrenciler, yukarıda adı geçen derslerden alıp başarılı olduklarından ders transferi ve muafiyet talebinde bulunabilir.

DİKKAT: Daha önce Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde kaydı bulunan ve bu kaydındaki bilgilerine göre muafiyet talep eden öğrencilerin de yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde ÖSYM numarası ile kaydı bulunan, TC kimlik numarası bulunmayan öğrencilerin muafiyet işlemleri için ilgili tarihler arasında İnternet Başvurusu yapmadan önce AÖF Bürosuna başvurarak numarasını güncelletmesi gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde daha önce kaydı bulunan adaylardan muafiyet işlemleri için belge alınmayacaktır.

UYARILAR

- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I – II, Türk Dili I – II, Yabancı Dil I – II (İngilizce, Almanca ve Fransızca) ve Temel Bilgi Teknolojileri I – II dersleri dışındaki dersler için muafiyet talepleri kabul edilmez.
   
- Bir yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve sadece lise mezuniyeti bulunan adaylar, muafiyet başvurusunda bulunamaz. Ancak bir yükseköğretim programından mezun olan ya da yukarıda adı geçen dersleri alıp başaran adaylar, muafiyet başvurusunda bulunabilir.
   
- Dikey Geçiş kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler, yukarıda adı geçen derslerden muaf tutulur. Bu öğrencilerin adı geçen derslerin muafiyeti için ayrıca başvuruda bulunmasına gerek yoktur.
   
- Yatay Geçiş kapsamında kayıt yaptıran öğrencilerin kayıt yaptırdığı programlar arasında ders intibakı yapılır. Yapılan intibakların dışında başka bir yükseköğretim programında yukarıda adı geçen derslerden alıp başarılı olduğu dersler için muafiyet talep eden öğrencilerin kayıt tarihleri içinde AÖF Bürosuna başvurması gerekmektedir.
   
- Muafiyet işlemleri için başvurusunu tamamlamayan ya da muafiyet başvurusundaki işlemleri eksik yerine getiren öğrencinin muafiyet başvurusu kabul edilmeyecektir.
   
- Muafiyet başvurusunda bulunacak öğrenciler, İnternet Başvurusunda yer alan muafiyet ile ilgili adımlarda listelenen yukarıda adı geçen tüm derslerden muafiyet talep edebilecektir. (Öğrenciler hem Güz hem Bahar Dönemi dersleri için muafiyet başvurusunda bulunabilir.)
   
- Muafiyet işlemleri, öğrencinin kayıt yaptırdığı İnternet başvurusuna ait kayıt numarasındaki muafiyet talebine göre yapılacaktır. Kayıt yaptırdıktan sonra muafiyet talepleri kabul edilmeyecektir.  
   
- Muafiyet sonuçları, muafiyet başvuruları bittikten sonra 45 (kırkbeş) gün içinde www.anadolu.edu.tr/acikogretim sayfasında “Duyurular” kısmında açıklanacaktır. Muafiyet sonuçları bireysel olarak açıklanmamaktadır.
   
- Muafiyet sonuçları açıklandıktan sonra 5 (beş) iş günü itiraz süresi vardır. Öğrencilerin, İnternet başvurusunda seçtiği (işaretlediği) derslerin açıklanan muafiyet sonucuna itirazı varsa; bu süre içinde AÖF bürosuna başvurarak, itiraz formunu doldurması gerekmektedir. Daha sonra yapılan muafiyet itirazları kabul edilmeyecektir.

DİKKAT

Muafiyet işlemleri,  “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Ders Transferi ve Muafiyet Esasları”na göre yapılmaktadır.

Buna göre muafiyet başvurusunda bulunacak öğrencilerin aşağıdaki uyarıları dikkate alması gerekmektedir.

- Mühürsüz, imzasız, onaysız vb. belgeler ile posta, kargo, faks, e-posta aracılığıyla gönderilen belgeler kabul edilmemektedir.
   
- Yabancı dildeki belgeler kabul edilmemektedir. Muafiyet başvurularında yabancı dildeki belgelerin kurum/noter onaylı Türkçe çevirileri ile başvurulması gerekmektedir.
   
- Bazı üniversitelerin transkriptlerinde bir dersin ismi sadece (örneğin) TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ olarak yer almaktadır. Transkriptte bu dersin yıllık olduğuna/bir yıl boyunca alındığına dair bir açıklama varsa;  hem TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I hem TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II derslerine muafiyet işlemi yapılmaktadır. Ancak herhangi bir açıklama yoksa; o ders verilen transkriptte hangi dönemde yer alıyorsa Fakültemizde o döneme karşılık gelen derse muafiyet işlemi yapılmaktadır. (Transkriptte Güz ve Bahar dönemleri ile ilgili bir açıklama yoksa; tek dönemler Güz Dönemi, çift dönemler Bahar Dönemi olarak kabul edilmektedir.)

Bu nedenle; muafiyet talep edilen bir dersin yıllık sistemde/bir yıl boyunca alındığı transkriptte belirtilmemiş ise; bu durumdaki öğrencilerin, ilgili dersin yıllık sistemde/bir yıl boyunca aldığını belgelendiren bir yazı/belge ile başvurması gerekmektedir.

Son Güncelleme: 12.08.2016 16:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.